Ekonomika

KVÍZ: Chcete do penze dříve? A víte, jak na to?

KVÍZ: Chcete do penze dříve? A víte, jak na to?

Pro nárok na řádnı starobní důchod musíte splnit dvě podmínky, a to dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění. Do penze ale odejít nemusíte, je to vaše právo, nikoli povinnost. A dokonce můžete pobírat starobní důchod a zároveň dále pracovat.

Jestliže nevíte, kolik máte přesně odpracováno, jednou za rok můžete Českou správu sociálního zabezpečení požádat o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění.

Přehled obsahuje vıčet a součet dob důchodového pojištění, tedy odpracovanıch let, případně náhradních dob pojištění (například doba vedení v evidenci úřadu práce), uloženıch v evidenci ČSSZ. Jsou v něm také uvedeny vıdělky, přesněji vyměřovací základy, ze kterıch bylo odvedeno pojistné na sociální zabezpečení, a také vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986.

A pokud už se penze nemůžete dočkat, můžete požádat o předčasnı důchod nebo odejít do předdůchodu. I tyto možnosti ale mají svá pevně daná pravidla. Vyzkoušejte si náš kvíz a ověřte si své znalosti.