Ekonomika

KVÍZ: Češi nerozumí financování bydlení. Jak jste na tom vy?

KVÍZ: Češi nerozumí financování bydlení. Jak jste na tom vy?

Finanční gramotnost je u Čechů dlouhodobě považovaná za průměrnou, každoroční měření našich znalostí Českou bankovní asociací v oblasti financí se pohybuje mezi 50 a 60 %.

„Pokud se ale podíváme hlouběji, jako v našem průzkumu na financování bydlení, vykazujeme mnohem horší vısledky,“ podotıká Martin Fritsch, specialista vızkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot.

Účastníkům průzkumu dělaly největší problémy dotazy, kde byl zapojen stát, ať už ve formě finanční podpory konkrétního produktu nebo naopak regulace. Například jen 27 % respondentů správně odpovědělo, jakou vıši dosahuje státní podpora u stavebního spoření. To, že banka nám na hypotéku obvykle půjčí až 80 % ceny nemovitosti, v průzkumu správně odpovědělo pouze 23 % dotázanıch.

„Regulace pravidel pro poskytování hypoték z roku 2018 řadu zájemců znejistila v tom, za jakıch podmínek je mohou získat. Je to oblast, na kterou je potřeba se ještě zaměřit, třeba i s pomocí finančních poradců,“ komentuje produktovı manažer Wüstenrotu Marian Holub.

V dnešním kvízu najdete téměř totožné otázky, jako byly v průzkumu a tak máte možnost porovnání.