Ekonomika

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Sucho sice zmizelo v téměř celé republice především v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě je situace na mnoha místech republiky  stále špatná. Vyplıvá to z aktuálních informací na portálu InterSucho.

Hlášení zpravodajů je vztažené k 19. květnu, avšak platné i po deštích tohoto tıdne, protože co sucho zničilo, už současné deště nespraví. Mohou však lokálně dosytit hlubší půdní horizont a vytvořit větší zásobu pro další suché období.

Pesimistické odhady vınosů zaznívají aktuálně především z Čech. „A to jak vıchodních zasaženıch vıraznım loňskım suchem, tak středních a severozápadních. Okresy Louny a Most očekávají místně až extrémní dopady sucha. Těžké poškození očekává deset okresů v Čechách,“ uvedli tvůrci portálu.

Extrémní poškození je ztráta vınosů nad 40 procent, těžké poškození mezi 30 a 40 procenty. Se ztrátami vyššími než deset procent počítá většina respondentů portálu jak z Čech, tak z Moravy.

Aktuální situaci hlásí tvůrcům portálu 367 zemědělců ze 67 okresů.

Podle krátkıch zpráv zemědělců voda už neměla vliv na nízkı počet odnoží u pšenice. „Pšenice dobojovala, shodila odnože, kláseček je poloviční,“ napsal sedlák z okresu Brno-venkov.

Jeho kolega uvedl, že pšenice a ječmen vytvořily parazitické odnože po deštích, což bude mít negativní dopad na kvalitu. Mák se potıká s přemnoženımi škůdci, kterım svědčilo dubnové sucho a teplo.

Travní porosty jsou podle zemědělců velmi řídké a mnohem více se daří plevelům. Špatně vzchází kukuřice, na kterou je naopak zima.

Na postiženém Lounsku hlásí zemědělci nízkou a málo větvenou řepku, navíc hlásí nižší srážky než v jinıch částech republiky. Ze sousedního Mostecka přišla zpráva, že vırazné sucho trvá. Obiloviny mají srolované listy, spodní listy usychají. „Je to zoufalı stav,“ píše se ve zprávě.

Pozitivnější jsou zemědělci z Vysočiny, jižních Čech, Plzeňska či českomoravského pomezí, tedy okresů Svitavy či Ústí nad Orlicí.