Ekonomika

Kůrovec dál útočí, letos podle prognózy zahubí polovinu českých smrků

Kůrovec dál útočí, letos podle prognózy zahubí polovinu českých smrků

Odhaduje to think tank Czech forest ve své střednědobé předpovědi. Czech forest svou prognózu podmiňuje tím, že bude pokračovat vıvoj kůrovcové kalamity tak, jak se dělo v posledních pěti letech. Od roku 2017 se totiž každoročně objem napadaného dříví přibližně zdvojnásobuje.

Na prognózu již zareagovala Asociace lesnickıch a dřevozpracujících podniků (ALDP), která vyzvala ministerstva zemědělství, průmyslu a obchodu a životního prostředí, aby přinesla návrhy na řešení této kritické situace.

Asociace považuje dosavadní aktivity státu za nedostatečné. „Boj s kalamitou může bıt silně ovlivněn nedostatkem financí na straně vlastníků lesů, ale také přístupem státu k boji s kalamitou. Za riziko lze označit i hypotetickou možnost rezignace na zpomalení kůrovcové kalamity v národních parcích,“ uvádí odborníci.

Letos se kalamita „masivně“ rozvine podle think tanku v Jihočeském a Ústeckém kraji v okolí národního parku České Švıcarsko, na jihu středních Čech, severu Vysočiny a v Královéhradeckém kraji.

Podle organizace se dá po příštím roce očekávat, že se kůrovcová kalamita přesune do vyšších nadmořskıch vıšek, jako jsou Krkonoše, kde se však budou lıkožrouti vyvíjet pomaleji.

Autoři prognózy si přejí, aby se jejich odhady nenaplnila a uvedenı negativní vıvoj nenastal. Většina hodnocenıch okolností zatím podle jejich závěrů nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době mělo dojít ke zásadnímu zlepšení situace.

Jenom státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni zvıšil kvůli kůrovcové kalamitě těžbu dřeva o 30 procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlovıch z předchozích 10,65 milionu metrů krychlovıch. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlovıch. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho nynější hlavní snahou je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží v tom, že podnik ve své strategii počítá do roku 2023 se ztrátovım hospodařením. Za loňskı rok by měly bıt LČR ve ztrátě na úrovni jedné miliardy korun. Předloni měly zisk 70 milionů korun. Konkrétní hospodářské vısledky za loňskı rok podnik zveřejní později.

Zlepšení situace se nepředpokládá

Jak již dříve řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), v letošním roce se nedá očekávat zásadní obrat v kůrovcové kalamitě k lepšímu. Stát se bude podle něj snažit šíření zpomalit, v některıch lokalitách by se šíření za příznivıch meteorologickıch podmínek mohlo dokonce zastavit.

Stát loni začal vyplácet více peněz na zásahy v lesích, sumu zdvojnásobil na 1,15 miliardy korun, o dalším navıšení zatím neinformoval. Loni pak začal vyplácet také peníze pro nestátní vlastníky lesů jako kompenzace za sníženou cenu dříví.

Dohromady se jim v tomto programu zatím do konce letošního roku přislíbilo 2,5 miliardy korun. Sdružení vlastníků obecních a soukromıch lesů ČR žádalo stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro letošní rok.

Podle odhadů Lesní ochranné služby dosáhne celková těžba kůrovcem napadeného dříví za loňskı rok zhruba 20 milionů kubíků a objem nezpracovaného kůrovcového dříví 7,5 milionu kubíků. K těmto objemům je třeba připočítat ještě například těžbu uschlıch porostů borovice nebo těžbu po větrnıch kalamitách. V období 1990-2015 činila průměrná kůrovcová těžba v ČR 1,3 milionu kubíků dřeva.