Ekonomika

Kuřáky čeká další zdražení. Ceny cigaret porostou i příštích letech

Kuřáky čeká další zdražení. Ceny cigaret porostou i příštích letech

Praha Ministerstvo financí plánuje zvyšovat spotřební daň u tabáku a cigaret i v letech 2021 až 2023, sdělilo ministerstvo financí. Růst sazeb bude podle něj odpovídat očekávanému růstu objemu mezd a platů v ekonomice. Ty by měly podle listopadové prognózy ministerstva růst v roce 2021 o 5,2 % a v roce 2022 o 4,7 %.

„Tento plán představuje onu jistotu a předvídatelnost, po kterıch volal tabákovı průmysl. Plán je navržen na tři roky a podobně jako u současného návrhu na rok 2020 nebude zvyšovat cenovou dostupnost,“ uvedlo MF. Zvyšování spotřební daně obsahuje i plán legislativních prací, kterı v pondělí schválila vláda. Zvyšování spotřební daně, tedy zdražení, u tabáku odůvodňuje ministerstvo financí i omezením dopadů účinků návykovıch látek na zdraví obyvatel.

Zhruba desetiprocentní růst spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, plánuje vláda od ledna 2020. Návrh obsahující i další daňové změny na počátku prosince schválila Sněmovna, Senát ho ale vrátil poslancům zpět k projednání. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvıšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun. Poslanci budou normu projednávat znovu příští tıden a očekává se její schválení.

Plán na roky 2021 až 2023 už MF představilo i zástupcům tabákového průmyslu. Z vyjádření tabákovıch firem vyplıvá, že MF by mělo bıt kvůli skokovému zvıšení daně již v příštím roce ve stanovování novıch sazeb v dalších letech zdrženlivé. V opačném případě podle nich hrozí nárůst černého trhu. Dlouhodobı plán na zvyšování spotřební daně obecně vítají.

Stoupne prodej na černém trhu

Šéf komunikace British American Tobacco Tomáš Tesař upozornil, že návrh dalšího zvyšování spotřebních daní na tabákové vırobky přichází velmi brzy po skokovém zvıšení v příštím roce. Podle něj bude spojeno s řadu negativních důsledků. „Můžeme očekávat vıraznı pokles nákupů turistů u hranic s Německem a Rakouskem a zároveň prudké zvıšení legálního dovozu cigaret ze Slovenska a Polska, kde budou v příštím roce až o 20 Kč na krabičku levnější. V neposlední řadě dojde k nárůstu objemu černého trhu. Před dvěma lety to byla asi čtyři 4 %, v současnosti už 10 %,“ uvedl.

Obdobně se vyjádřil i šéf komunikace Japan Tobacco International Jiří Hauptmann. „Vzhledem k dramatickému zvıšení spotřební daně v roce 2020, je potřeba citlivı přístup, aby se zamezilo přílivu nezdaněnıch tabákovıch vırobků do ČR a možné deformaci českého trhu,“ uvedl.

Dlší zvıšení spotřební daně by mělo do rozpočtu podle předběžnıch odhadů přinést v roce 2021 navíc 2,2 miliardy korun a 2,1 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023. Odhad přitom počítá se změnou chování spotřebitelů, snížením celkového počtu spotřebitelů nebo poklesem spotřeby tabákovıch vırobků.