Ekonomika

Křetínský s Tkáčem učinili nabídku na převzetí německé skupiny Metro za téměř 150 miliard korun

Křetínský s Tkáčem učinili nabídku na převzetí německé skupiny Metro za téměř 150 miliard korun

Praha Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní českı investor Daniel Křetínskı se slovenskım kolegou Patrikem Tkáčem, předložila veřejnou nabídku na převzetí německé obchodní skupiny Metro. EPGC v tiskové zprávě oznámila, že za kmenové akcie nabízí 16 eur a za prioritní 13,8 euro, což všechny akcie Metra ohodnocuje na celkovıch 5,8 miliardy eur (148,5 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

„Nabídka EPGC je podmíněna mimo jiné tím, že EPGC dosáhne na dostatečnı počet akcií nutnıch k převzetí kontroly nad společností Metro,“ sdělil mluvčí Křetínského holdingu EPH Daniel Častvaj.

EPGC se zároveň dohodla na odkupu podílu německé investiční společnosti Haniel, která je v Metru jedním z hlavních akcionářů. Loni v září od Hanielu získala podíl 7,3 procenta a současně se dohodla na opci na koupi zbıvajících akcií z podílu firmy Haniel.

EPGC uvádí, že má plnou podporu společnosti Haniel a že získala kupní opci od společnosti Ceconomy, od které loni odkoupila podíl 3,6 procenta ve firmě Metro.

V prohlášení EPGC sdělila, že se těší na společnı konstruktivní dialog se zaměstnaneckımi radami i odborovımi organizacemi, a zároveň ujistila, že nezamıšlí vypovědět žádnou platnou dohodu tıkající se pracovních podmínek ve společnosti Metro.

Společnost Metro se značkou Metro má podle svého webu v 25 zemích více než 760 obchodů a zaměstnává přes 100 000 lidí. Obsluhuje přitom asi 21 milionů zákazníků.

V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997.