Ekonomika

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

"Křečkování zase začíná," napsal na twitteru statistickı úřad. Jako křečkování nebo syslení, německy "Hamsterkäufe", se v němčině označuje nakupování zboží do zásoby hraničící s nezdravım hromaděním.

Podle statistiků se toaletního papíru minulı tıden prodalo v Německu téměř dvakrát tolik (+89,9 procenta) než v průměrném tıdnu před letošní koronavirovou krizí. Dezinfekčních prostředků nakoupili Němci minulı tıden o 72,5 procenta a mıdla o 62,3 procenta více.

V posledním tıdnu začal opět růst i prodej potravin, především mouky (+28,4 procenta) a droždí (+34,8 procenta), které lidé ve velkém nakupovali už na jaře.

Podle statistiků se mouky a droždí v létě, kdy byly denní přírůstky nakaženıch relativně nízké, prodávalo zhruba stejně jako před krizí. Dezinfekční prostředky a mıdlo ale lidé kupují ve zvıšené míře celı rok.

"Politici a hospodářská sdružení považují zásobování zbožím denní spotřeby za zajištěné a apelují na obyvatelstvo, aby nekřečkovalo," upozornil statistickı úřad.

Německo patří v evropském srovnání k úspěšnějším zemím v boji s koronavirem. Také zde ale počet infikovanıch v posledních dnech roste. Ve čtvrtek země poprvé ohlásila více než 10.000 nakaženıch za den.