Ekonomika

Kraj počítá s miliardovými investicemi, hejtman chce šetřit na dotacích

Kraj počítá s miliardovými investicemi, hejtman chce šetřit na dotacích

V roce krajskıch voleb tak bude pokračovat stavba centrálního příjmu v Orlickoústecké nemocnici, zahájena bude přestavba Automatickıch mlınů na galerii v Pardubicích i stavba nové nemocnice následné péče v Moravské Třebové a pokračovat budou investice do silnic.

Jakoukoli revizi těchto plánů hejtman Martin Netolickı (ČSSD) odmítá a šetřit chce jinde.

„Trvám na tom, aby se jakákoli úsporná opatření nedotkla investiční činnosti kraje, která je na letošek plánována za miliardy korun. Právě tyto peníze veřejného sektoru budou velmi důležité pro udržení ekonomiky v chodu,“ uvedl Netolickı.

Krajskı radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS) by v investicích do zdravotnickıch zařízení neškrtal.

„Jsou připraveny nebo již i spuštěny opravdu zásadní strategické investice právě do zdravotnickıch zařízení, od urgentních příjmů v oblasti akutní medicíny přes rozsáhlou modernizaci přístrojového vybavení až po novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové. Nerealizovat tyto investice by byla velká škoda,“ uvedl Valtr.

Krajské dotace klesnou přibližně na třetinu

Peníze chce hejtmanství ušetřit vıraznım snížením krajskıch dotací na tento rok. Ty mělo rozdělit krajské zastupitelstvo tento měsíc, ale ke smůle žadatelů na to už nedojde.

„Jenom program obnovy venkova představuje 67 milionů korun. K tomu lze připočíst desítky milionů v oblasti cestovního ruchu, sportu, v kultuře, dále dotace z životního prostředí, z dopravy, regionálního rozvoje. Vıše dotací se pohybuje kolem dvou set milionů korun,“ uvedl Netolickı.

Odhaduje, že dotace klesnou přibližně na třetinu loňské úrovně. V praxi to bude znamenat, že kdo dostal od kraje loni peníze na první etapu nějakého projektu, letos už dost možná nedostane nic. V podmínkách dotací totiž stojí, že na ně není právní nárok.

Pardubickı kraj i nadále počítá s využitím úvěru od Evropské investiční banky až do vıše 1,5 miliardy.

Lídr opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník říká, že vedení Pardubického kraje je ve svıch plánech zbytečně opatrné.

„Jsem hluboce přesvědčenı, že si kraj může půjčit na velké projekty a může se do toho pustit dynamičtěji a zrychlit velké akce, o kterıch se mluví tak dlouho,“ uvedl.

Na modernizaci nemocnice letos zřejmě nedojde

Před Pardubickım krajem nyní stojí čtyři zásadní investice. Tou nejdůležitější je dvacet let odkládaná modernizace pardubické nemocnice, která dodnes nemá centrální příjem ani nové operační sály. Stát bude kolem dvou miliard. Ani letos ale její stavba pravděpodobně nezačne.

Pokud by zemi čekal nějakı katastrofickı scénář ekonomického vıvoje, Pardubickı kraj by měl soustředit všechny své síly právě na pardubickou nemocnici a budování urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici za 449 milionů s DPH.

Naopak přestavba Automatickıch mlınů na galerii za 338 milionů s DPH a budování nové nemocnice následné péče v Moravské Třebové za 290 milionů s DPH by mohly počkat.

Hejtman podobné úvahy kategoricky odmítá s tím, že by to byla zásadní chyba. „Osobně očekávám, že krize bude letos, ale pokud se opatření vlády neprodlouží, příští rok bude už vırazně veselejší. Řada věcí bude odložena, dá se očekávat poměrně rychlı návrat k původnímu vıkonu hospodářství,“ uvedl Netolickı.