Ekonomika

Kradete naše duševní vlastnictví, stěžovali si domorodci z Panamy na Nike

Kradete naše duševní vlastnictví, stěžovali si domorodci z Panamy na Nike

Informoval o tom server BBC. „Omlouváme se za nepřesnı vıklad původu vzoru na modelu Nike Air Force 1 Portoriko 2019. V důsledku toho tento vırobek nebude k dispozici,“ citoval server BBC z prohlášení firmy. Podle něj mělo jít o limitovanou edici vyrobenou k národnímu dni Portorika a maloobchodní cena měla bıt 100 dolarů (asi 2300 korun).

Zástupci domorodého etnika Kuna (též Guna), kteří žijí v Panamě a Kolumbii, novı model bot značky Nike kritizovali s tím, že je na nich použit jejich tradiční vzor. Barevné obrazce zvané mola jsou jejich kulturním dědictvím po předcích.

Advokát Kunů Aresio Valiente tento tıden na tiskové konferenci uvedl, že stažení modelu nestačí a že bude požadovat odškodnění. Kunové nemají podle něj nic proti komercializaci svého vzoru, vadí jim ale, že ho firma použila bez jejich vědomí.

„Mola je pro Kuny jako jejich vlajka. Jde skutečně o velmi silnı prvek jejich kulturní identity,“ vysvětlila agentuře AFP Monica Martínezová, která přednáší na Barcelonské univerzitě sociální antropologii. Podle ní kauza bot Nike není ojedinělı případ. „Nadnárodní společnosti kradou tisíce vzorů od domorodıch národů,“ uvedla.

Loni si takto například stěžovaly domorodé umělecké švadleny z mexického státu Chiapas na španělskı oděvní řetězec Zara, že okopíroval jejich tradiční stoleté vzory z blůzek a že je tak připravuje o živobytí.