Ekonomika

Koronavirus stáhne Evropu do recese. HDP se ale vrátí k růstu, míní viceprezident ECB

Koronavirus stáhne Evropu do recese. HDP se ale vrátí k růstu, míní viceprezident ECB

Madrid Negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropskou ekonomiku do recese, ve druhém pololetí by se však měl hrubı domácí produkt (HDP) vrátit k růstu. V rozhovoru se španělskou televizí La Sexta to řekl viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos.

„Domnívám se, že první pololetí bude velmi špatné. Evropa vstoupí do recese,“ řekl de Guindos. „Věřím ale, že ve druhém pololetí uvidíme růst,“ dodal. Prohlásil také, že ECB učiní vše potřebné v boji proti ekonomickım dopadům koronaviru, a poukázal na potřebu zabránit v Evropě dluhové krizi.

Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou.

ECB už v reakci na koronavirovou krizi ohlásila řadu stimulačních opatření, včetně rozsáhlıch nákupů dluhopisů a nabídky mimořádně levnıch úvěrů pro komerční banky. Snaží se tak udržet náklady podniků i vlád na půjčky na nízké úrovni, poznamenala agentura Reuters.

Člen Rady guvernérů ECB Ignazio Visco v pondělí uvedl, že dosavadní kroky centrální banky jsou prozatím dostatečné. Dodal nicméně, že v případě potřeby je ECB připravena podniknout další opatření, včetně rozšíření nákupů dluhopisů.

Evropská komise minulı tıden předpověděla, že ekonomika Evropské unie v letošním roce kvůli koronaviru pravděpodobně klesne zhruba o procento. Ještě minulı měsíc přitom očekávala nárůst o 1,4 %. V loňském roce růst ekonomiky EU zpomalil na 1,5 z předloňskıch 2,1 %.