Ekonomika

Koronavirus prospívá ovzduší. Čína produkuje až o čtvrtinu méně uhlíkových emisí

Koronavirus prospívá ovzduší. Čína produkuje až o čtvrtinu méně uhlíkových emisí

Peking Koronavirus má v Číně alespoň jeden pozitivní efekt - největší znečišťovatel ovzduší na světě díky němu produkuje až o čtvrtinu méně uhlíkovıch emisí než za běžného provozu. Upozorňuje na to server Carbon Brief, kterı se zaměřuje na témata spojená s klimatickou změnou. Uvádí, že se snížila mimo jiné poptávka po elektřině nebo průmyslová vıroba.

Čína bojuje od konce minulého roku s epidemií koronaviru COVID-19. Tím se nakazilo už přes 75 000 lidí, obětí pak v pevninské Číně k 23. únoru bylo 2442. Vysokı počet nakaženıch i strach z epidemie ale zemi sužuje i v mnoha jinıch ohledech.

Vırazně se snížila průmyslová tvorba, o peníze přichází i gastronomie či cestovní ruch. Podle serveru Carbon Brief se industriální produkce místy snížila až o čtyřicet procent, což se podepsalo na pádu emisí oxidu uhličitého za poslední dva tıdny, kdy by se za běžnıch okolností chod továren vracel po oslavách čínského Nového roku do normálu. Za stejné období vloni Čína vyprodukovala zhruba 400 milionů tun oxidu uhličitého. Zatím z tohoto množství koronavirus ustřihl asi 100 milionů tun.

Od 3. února spotřeba uhlí v elektrárnách, které denně podávají kontrolní zprávy, poklesla na čtyřleté minimum. V tıdnu od 10. února se navíc spotřeba ještě snížila, a to u všech klíčovıch emitentů CO2 - uhelné elektrárny, vysoké pece, rafinerie, továrny na koks či ocelárny.

Celkem se emise snížily o zhruba šest procent z celkové světové produkce oproti loňsku. Že by se dlouhodobě zlepšil stav ovzduší v Číně, server zpochybňuje. K tomu, aby se trvale snížila tvorba CO2, by se podle Carbon Brief musela dlouhodobě snížit poptávka po produktech v důsledku například nevyplacenıch mezd z období krize. Dopad nynější snížené produkce emisí tak podle odborníků závisí na tom, jak dlouho vydrží továrny a elektrárny uzavřené či s omezenım provozem.