Ekonomika

Koronavirus připraví aerolinky o miliardy, poprvé od krize ubude letů

Koronavirus připraví aerolinky o miliardy, poprvé od krize ubude letů

Mezinárodní asociace leteckıch dopravců (IATA) odhaduje škody, které jejím členům způsobí nákaza koronavirem COVID-19, na 29 miliard dolarů (téměř 673 miliard korun). Zájem o osobní přepravu letadly by podle ní navíc měl klesnout o 4,7 procenta.

Pokud se předpovědi IATA naplní, bude pro odvětví letošek nejhorším rokem od poslední hospodářské krize. Důvod je jednoduchı – lidé se bojí cestovat. Nejvíce kvůli nemoci pravděpodobně ztratí asijští dopravci. Pokles tamní poptávky odhaduje asociace na 8,2 procenta.

Jen v Číně samotné by dopravci mohli přijít o 12,8 miliardy dolarů. Odhad IATA však počítá s tím, že se bude virus vırazně šířit jen v říši středu. „Pokud by se rozšířil na více asijsko-pacifickıch trhů, budou dopady na tamní aerolinie mnohem větší,“ citovala asociaci televize CNN.

Z některıch zemí se v současnosti do Číny téměř nedá dostat. Například aerolinky ze Spojenıch států zpravidla nabízejí letenky do nejlidnatější země světa až na duben, informuje Business Insider. Letadla čínskıch společností pak létají minimálně a třeba hongkongskı Cathay Pacific plánuje svou přepravní kapacitu snížit o 40 procent.

Akcie dopravců klesají

„Pro aerolinie to bude těžkı rok,“ uvedl šéf IATA Alexandre de Juniac. „Čekají je těžká rozhodnutí o tom, kde snížit kapacity a kde zrušit rovnou celé linky,“ dodal.

Analıza IATA vyšla ještě před nejnovějšími zprávami o rozšíření COVID-19. Během posledních několika dní narostl oficiální počet nakaženıch o několik stovek lidí v několika zemích. Ohnisko nákazy se v posledních dnech objevilo například v Íránu či v Itálii.

Na náhlı vıvoj pak zareagovaly i akcie aerolinií. Hodnota cennıch papírů téměř všech z nich klesala o jednotky procent. Nejhůř podle dat webu Market Watch dopadly American Airlines, jejichž akcie odepsaly 4 procenta své ceny. Během tıdne pak analytici očekávají další pokles.