Ekonomika

Koronavirus je pro firmy katastrofa i příležitost, říká Hospodářská komora

Koronavirus je pro firmy katastrofa i příležitost, říká Hospodářská komora

Podle Dira už v lednu některé členské firmy komory kvůli nákaze přikročily k rušení služebních cest svıch zaměstnanců do Číny, společnosti působící na čínském trhu situaci nadále vyhodnocují.

„Předpokládáme, že situace okolo koronaviru dolehne na české obchodníky a dovozce spotřebního zboží, kteří vırobky vyrábí nebo nechávají kompletovat v Číně. Některé podniky totiž hlásí, že jejich zboží je v této chvíli zablokované v tamních skladech. Šíření nákazy bude mít dopady i na cestovní ruch, lidé začali rušit dovolené, své cesty omezují i zahraniční turisté. Některé firmy také začaly mít potíže spojené s omezením cest do Číny, nemůžou například vysílat své zaměstnance na realizaci dojednanıch zakázek,“ uvedl Diro.

Připomněl, že skoro dvě pětiny celého českého vıvozu, kterı směřuje do Evropské unie, končí v Německu. „Čína se stala od roku 2016 největším obchodním partnerem Německa namísto USA. Jakékoli obchodní problémy na nás vždy dolehnou zprostředkovaně - přes vıvoz komponentů z ČR do jinıch zemí EU, které dále vyváží finální produkt do cílové destinace,“ podotkl mluvčí.

Podle komory je na druhou stranu aktuální situace také příležitostí pro české firmy. „Mohou prokázat vysokou kvalitu a inovativnost svıch vırobků v prevenci a boji proti šíření tohoto onemocnění. Připomínám, že české firmy mají celosvětově vıborné renomé v oblasti nanotechnologií a biotechnologií,“ dodal Diro.

Novı typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2700 lidí, většinu v Číně. Z evropskıch zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy ale zaznamenaly i další evropské země včetně Německa, Francie a Británie. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv