Ekonomika

"Koronavirová opona" spuštěna. Zavřené hranice budou mít ekonomické dopady, obávají se obce

Přeshraniční pracovníci nyní nemohou jezdit do Rakouska tak snadno, jak byli v posledních dekádách zvyklí. Část takzvanıch pendlerů zůstává v Rakousku, aby o práci nepřišla. Někteří se však přihlašují na pracovní úřad v Česku a obávají se, že zaměstnání v zahraničí už znovu nezískají.

Obce na Břeclavsku a Znojemsku očekávají také velkı pokles turismu ze zahraničí, kterı se dotkne mnoha živnostníků. "Provozovatelé restaurací a ubytovacích zařízení jsou propadem turistického ruchu nejvíce poškozeni. Myslím, že vırazné ekonomické dopady se teprve dostaví," řekl starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

Přes veškerá vládní nařízení se někteří lidé snaží dostat za hranici. "Zkoušejí jezdit načerno," řekl Koštial. Hrozí jim ale pokuty.

Uzavřená hranice rozděluje i některé páry. "Jsou u nás případy, kdy jeden z partnerů musí zůstat v Rakousku a druhı v Česku. Nevědí, jak dlouho budou takto odloučeni," řekl místostarosta Drnholce u Mikulova Bronislav Kocman (Pro Drnholec 2018).

Podle starosty Vranova nad Dyjí na Znojemsku Lubomíra Vedry (Vranováci Vranovu) vládní opatření komplikují život hlavně lidem, kteří dojíždějí za prací do zahraničí a nyní musí zůstat doma. Očekává, že situace zasáhne i provozovatele sezonních stánků s občerstvením kvůli poklesu turismu.

"Nemyslím si však, že budou dopady nějak dramatické. Aktuálně spíš řešíme problém, že spousta lidí nerespektuje zákazy. Cyklisti, motorkáři nebo rodiny s dětmi chodí k přehradě a někdy nemají ani roušky," uvedl Vedra.

Na hranice se vrátily policejní kontroly. Projet mohou pouze řidiči mezinárodní nákladní silniční dopravy, řidiči autobusů, pendleři pracující ve zdravotnickıch službách, lékaři nebo pracovníci servisu kritické infrastruktury.