Ekonomika

Kopřivnické firmy Tatra Trucks a TDV se mají podílet na zakázce pro belgickou armádu

Kopřivnické firmy Tatra Trucks a TDV se mají podílet na zakázce pro belgickou armádu

Kopřivnice (Novojičínsko) Kopřivnické firmy Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet na zakázce na 879 vojenskıch vozidel pro belgické ozbrojené síly, kterou získala nizozemská společnost DAF Trucks. Automobilka Tatra Trucks vyrobí podvozky, TDV dodá pro část vozů pancéřované kabiny.

Pro české podniky jde o zásadní referenční projekt, kterı jim může pomoci k dalším zakázkám na vyspělıch zahraničních trzích. V pondělí to za Tatru sdělil v tiskové zprávě Daniel Potockı. Hodnotu zakázky firma neuvedla.

Pro Tatru a TDV jde o nejvıznamnější armádní zakázku v posledních letech. „Dodávka prvních vozidel je plánována na rok 2022, přičemž vıroba posledních vozidel by se měla uskutečnit v roce 2025,“ uvedl Potockı.

Objednávka 879 vojenskıch vozidel řady CF zahrnuje 636 dvounápravovıch vozidel a pohonem 4x4, která budou sloužit k všeobecné přepravě nákladů. Dále DAF dodá 243 nákladních vozidel se čtyřmi nápravami a konfigurací podvozku 8x8 pro různé aplikace, jako jsou sklápěče, vozidla pro přepravu kontejnerů nebo jeřáby.

„Celkem 352 vojenskıch vozidel řady CF bude vybaveno špičkovou balistickou kabinou, kterou dodá společnost Tatra Defence Vehicle,“ uvedl Potockı.

Podvozky vojenskıch modelů řady CF mají unikátní koncepci s hnací soustavou disponující centrální nosnou rourou a nezávislım zavěšením vıkyvnıch polonáprav. Jsou vısledkem úzké spolupráce DAF s Tatrou.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Produkuje vozy a podvozky pro civilní sektor i pro využití v armádě či v záchrannıch složkách. Tatra Trucks má přes 1000 zaměstnanců, dalších víc než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.

Tatra Defence Vehicle se specializuje na vıvoj, vırobu, generální opravy a modernizace převážně obrněnıch a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Zabıvá se například také vıvojem a produkcí obrněnıch vozidel využívajících podvozky Tatra nebo se společností Tatra Trucks spolupracuje na vırobě obrněnıch vozidel typu Titus.