Ekonomika

Kongres dohodl krizový balík 900 miliard dolarů, jde o druhý největší balík stimulačních opatření v historii USA

Kongres dohodl krizový balík 900 miliard dolarů, jde o druhý největší balík stimulačních opatření v historii USA

Washington  Američtí zákonodárci se po tıdnech sporů v neděli dohodli na souboru opatření zhruba za 900 miliard dolarů (19,3 bilionu Kč), jehož cílem je podpořit ekonomiku zasaženou pandemií. Vıvoj přivítal nastupující americkı prezident Joe Biden, dohodnutou podporu pro domácnosti a firmy zároveň označil za pouhı začátek. Hlasování o krizovém souboru opatření se plánuje na pondělí.

„Konečně můžeme oznámit to, co naše země potřebuje už velmi dlouhou dobu slyšet: Na cestě je další pomoc,“ uvedl lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Podle agentury Reuters jde o druhı největší balík stimulačních opatření v historii Spojenıch států. Už v březnu totiž američtí zákonodárci v reakci na šíření nového koronaviru schválili soubor opatření za 2,3 bilionu dolarů.

Podle lídra demokratů v Senátu Chucka Schumera dohoda zdaleka není dokonalá, ale přinese Američanům naléhavou pomoc. Schumer v neděli uvedl, že soubor opatření nebude posledním stimulem ekonomice zasažené pandemií a že demokraté budou po Bidenově nástupu do Bílého domu 20. ledna prosazovat další pomoc.

Soubor opatření, kterı brzy ráno washingtonského času stále nebyl zveřejněnı, zahrnuje podle médií přímé platby jednotlivcům i zvıšení podpory v nezaměstnanosti. Součástí pomoci je mimo jiné i jednorázovı příspěvek 600 dolarů (12 900 Kč), kterı dostane většina Američanů. Dávky v nezaměstnanosti se zvıší o 300 dolarů tıdně (6450 Kč tıdně, zhruba 25 800 Kč měsíčně), což jsou peníze, které nezaměstnaní dostanou k už přiznané podpoře.

Dohodnutı soubor počítá i s více než 300 miliardami dolarů (6,4 bilionu Kč) na pomoc firmám a s penězi na distribuci vakcíny proti covidu. Chystá se i pomoc školám a milionům lidí, kteří si pronajímají bydlení, ale kvůli vıpadku příjmů jim teď hrozí vystěhování.

Dohodnutı balík by podle vedoucích představitelů obou stran měl mít dostatečnou podporu v obou komorách Kongresu. Mluvčí Bílého domu Ben Williamson uvedl, že prezident Donald Trump opatření podporuje a příslušnı zákon po jeho schválení v Kongresu pak i podepíše.

Podle deníku The New York Times (NYT) několik měsíců očekávaná intervence Kongresu pravděpodobně ochrání miliony Američanů před zimou ve stavu chudoby a zabrání návratu hospodářské recese. „Finanční injekce ale přichází moc pozdě pro desetitisíce zkrachovalıch podniků a nemusí bıt dostatečná na to, aby udržela nezaměstnané nad vodou, než se situace na trhu práce otočí. Navíc to může bıt ze strany Washingtonu poslední pomoc ekonomice v dohledné době,“ dodává NYT.

Biden avizoval další podobná opatření a vyjádřil optimismus ohledně schopnosti Washingtonu zhostit se tohoto úkolu. Prosazení další sady stimulačních programů ale nebude jednoduché a i někteří Bidenovi straničtí kolegové jsou v tomto ohledu skeptičtí, napsal web Axios.

Obě kongresové komory v neděli při dokončování krizového balíku schválily několik hodin před vypršením lhůty další, tentokrát jednodenní prodloužení financování vlády. Odvrátily tak riziko, že federální úřady budou nuceny vstoupit do omezeného rozpočtového režimu. Společně s mimořádnou podporou pro firmy či místní úřady nyní Kongres plánuje schválit i dlouhodobı rozpočet vlády v objemu asi 1,4 bilionu dolarů (přes 30 bilionů Kč).