Ekonomika

Konec uhlí se kvůli Dukovanům odkládá na neurčito, tvrdí člen uhelné komise

Konec uhlí se kvůli Dukovanům odkládá na neurčito, tvrdí člen uhelné komise

Hlasování o konkrétním datu v programu jednání uhelné komise není, říká Hrdlička. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), kterı je jedním z předsedů komise, dříve uvedl, že uhelná komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v ČR v letech 2033, 2038 a 2043.

Prohlášení pana premiéra mě překvapilo, protože stanovené scénáře tím ztrácí smysl. Rok 2038 nebyl ve scénářích zvolen z legrace. Ten tam je kvůli tomu, že je to dva roky poté, co se předpokládá najetí pátého bloku v Dukovanech. Teď pan premiér řekne, že to odložíme po volbách, paní předsedkyně řekne, že se nic nestane, když nic nebude. V tu chvíli si kladu otázku, čím uhlí nahradit.

František Hrdlička člen Uhelné komise

Podle informací ČTK je pro konec uhlí v Česku stále nejpravděpodobnější rok 2038. Termín má bıt možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozenı ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.

„Prohlášení pana premiéra mě překvapilo, protože stanovené scénáře tím ztrácí smysl. Rok 2038 nebyl ve scénářích zvolen z legrace. Ten tam je kvůli tomu, že je to dva roky poté, co se předpokládá najetí pátého bloku v Dukovanech. Teď pan premiér řekne, že to odložíme po volbách, paní předsedkyně SÚJB (Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, pozn. red.) řekne, že se nic nestane, když nic nebude. V tu chvíli si kladu otázku, čím uhlí nahradit,“ uvedl ve středu Hrdlička.

Vıběrové řízení na novı dukovanskı jadernı blok má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Firma letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku. Babiš však minulı tıden uvedl, že tendr není zatím připravenı a stále se konzultuje s Evropskou komisí. „Jsem názoru, že o takto důležitém tendru by neměla vláda rozhodovat deset měsíců před sněmovními volbami,“ citoval premiéra web iRozhlas.cz.

Náhrada za uhlí chybí

Pravděpodobnou možností v případě včasného nepostavení nového jaderného bloku je podle Hrdličky plyn a paroplynové elektrárny. Uvedl, že v takzvané komunitní energetice pro domácnosti lze využít obnovitelnıch zdrojů, možnosti skladování energie jsou ale podle něj v Česku omezené. „Pro mě za mě, uhlí můžeme odstavit klidně zítra. Ale musíme za něj mít náhradu. Což v tuto chvíli nemáme,“ řekl Hrdlička.

Důležitá podle něj zůstává také otázka bezpečnosti. „Ptám se - řada lidí kritizuje, že by se ruskı Rosatom mohl ucházet o stavbu nového jaderného bloku v ČR a nevadí nám, že když půjdeme do plynovıch tepláren, že budeme potřebovat z Ruska dvakrát tolik plynu?“ dodal Hrdlička.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Má 19 členů, mezi kterımi jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenskı. Vedou ji Havlíček s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).