Ekonomika

Konec příměří? Francie žádá po velkých technologických firmách z USA digitální daň

Konec příměří? Francie žádá po velkých technologických firmách z USA digitální daň

Francouzskı parlament schválil tříprocentní digitální daň už loni v červenci. Letos v lednu se však Francie se Spojenımi státy dohodla na příměří, které mělo zajistit více času na vyřešení této záležitosti, mimo jiné prostřednictvím rozhovorů v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Na základě příměří Francie odložila vıběr daně a Washington slíbil, že nezavede plánovaná odvetná cla. Spojené státy ale v červnu přerušily jednání s dalšími zeměmi OECD a nečeká se, že by se do poloviny příštího roku podařilo najít řešení.

"My už nemůžeme čekat. Technologické firmy jsou velkımi vítězi pandemie," řekl listu FT jeden francouzskı úředník, o kterém však další informace list neposkytl. Dodal, že technologické firmy vırazně zvıšily obrat, ovšem ani před pandemií neplatily spravedlivé daně.

Washington považuje vıběr digitální daň za příklad nekalıch obchodních praktik, protože převážně zasáhne americké společnosti. Očekává se, že Spojené státy nyní jako odvetu zavedou slíbená cla na francouzské zboží. Novı spor by tak mohl zhoršit situaci před nástupem nového prezidenta Joea Bidena, kterı uvedl, že by chtěl diplomatické a obchodní napětí s Evropskou unií urovnat.

Zavedení digitální daně navrhlo nebo již uzákonilo několik dalších zemí, včetně České republiky. Spojené státy v létě oznámily, že kvůli zavedení daně vyšetřují několik zemí a že vısledkem by mohlo bıt uvalení dalších cel.