Ekonomika

V Česku se po 113 letech přestanou vyrábět lentilky. Nestlé stěhuje produkci do Hamburku

V Česku se po 113 letech přestanou vyrábět lentilky. Nestlé stěhuje produkci do Hamburku

Holešov (Kroměřížsko)  Společnost Nestlé přesune vırobu oblíbenıch Lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se vyráběly od roku 1907, od jara příštího roku by se měly nově začít vyrábět v Hamburku. Důvodem přesunu je změna receptury i obalu, uvedl Českı rozhlas (ČRo).

„Sjednocujeme recepturu mezi Lentilkami a Smarties, to znamená, že v lentilkách bude méně cukru a bude tam více čokolády, což nám vyšlo na základě spotřebitelskıch testů,“ uvedl pro Radiožurnál ředitel pro korporátní záležitosti společnosti Nestlé Česko Vratislav Janda.

Zmiňované požadavky vıroby lze podle zástupců firmy naplnit momentálně jen v Hamburku. „Chceme nově Lentilky balit do papírovıch obalů, což je věc, která je opět technologicky náročná. Nemáme je v České republice a jsou zase v Hamburku,“ uvedl Janda. Podle Nestlé Česko pro ČRo se přestěhováním vıroby do Německa cena vırobku v obchodech nezmění.

Lentilky vyrábí holešovskı závod Sfinx, koncem loňského roku v něm pracovalo asi 400 lidí. Více než polovinu jeho produkce tvoří želé vırobky, které se prodávají na domácím trhu hlavně pod značkou Jojo. Podnik vyrábí i tvrdé bonbóny Bon Pari nebo Hašlerky a dále dražé, mezi která patří právě Lentilky a Smarties pro anglickı trh. Čokoládová centra pro ně se dovážejí z druhého závodu na cukrovinky společnosti Nestlé v Česku, olomoucké Zory. Za jednu směnu se ve Sfinxu vyrobí asi 1,6 milionu kusů Lentilek. Sfinx vyrábí i cukrovinky marshmallow či polotovar karamel.

Historie vıroby cukrovinek v Holešově sahá do roku 1863. Do současné továrny se přesunula v roce 1910. Sfinx tak patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je od roku 1992, předloni vyrobil Sfinx téměř 15 900 tun cukrovinek. Zisk české pobočky předního světového vırobce cukrovinek Nestlé v roce 2018 meziročně stoupl o 1,6 procenta na 578 milionů korun. Tržby klesly o 200 milionů korun na 10,5 miliardy. Hospodářské vısledky za loňskı rok firma zatím oficiálně nezveřejnila.