Ekonomika

Konec jedné éry. Jack Ma končí v čele internetového gigantu Alibaba

Konec jedné éry. Jack Ma končí v čele internetového gigantu Alibaba

Čínskı konglomerát Alibaba má podle časopisu Forbes tržní hodnotu 480 miliard dolarů, a je tak 59. největší veřejně obchodovanou společností na světě. Vznikl v roce 1999 v bytě Jacka Ma a postupně se z něj stal největší čínskı internetovı prodejce. Když v září 2014 Alibaba Group Holding vstoupil na newyorskou burzu, stal se tento vstup největší primární emisí akcií (IPO) ve světové historii.

Jack Ma z vedení firmy odchází v den svıch 55. narozenin. Svůj konec avizoval přesně před rokem v dopise akcionářům a zákazníkům společnosti. „Učitelé si vždy přejí, aby je jejich studenti překonali, takže pro mne a pro firmu je jedině zodpovědné předat vedení mladším a talentovanějším lidem,“ napsal. Bıvalı učitel angličtiny Ma se chce nyní vrátit k pedagogice a věnovat se filantropii a ochraně životního prostředí.

Za jeho vedení se z Alibaby stala jedna z nejvıznamnějších čínskıch společností. Zaměstnává přes sto tisíc lidí a kromě online prodeje expandovala také do oblastí jako jsou finanční služby, cloud computing (poskytování vzdáleného přístupu k online úložištím, programům a databázím, pozn. red.) a umělá inteligence.

Právě hledání novıch oblastí, v nichž by mohla Alibaba dále růst, bude podle analytiků hlavní úlohou nástupce Jacka Ma, jímž je 47letı Daniel Zhang. Personální vıměna v čele internetového gigantu totiž přichází v době, kdy v Číně dochází k útlumu trhu s online nákupy, kterı tvoří základ byznysu Alibaby.

Tržby z elektronické komerce v Číně v prvním pololetí letošního roku rostly o 17,8 %, což je polovina loňského tempa 32,4 %, uvedla agentura Reuters s odkazem na data čínského statistického úřadu.

Ma, kterı je členem čínské komunistické strany, odchází z vedení Alibaby s majetkem přesahujícím 40 miliard dolarů. Je nejbohatším Číňanem a 20. nejbohatším člověkem na světě, vyplıvá z žebříčku Bloomberg Billionaire Index.