Ekonomika

Komise doporučí datum konce uhlí, očekává Brabec. Sám by podpořil návrh let 2033 a 2038

Komise doporučí datum konce uhlí, očekává Brabec. Sám by podpořil návrh let 2033 a 2038

PRAHA Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává, že v pátek uhelná komise doporučí konkrétní datum konce využívání uhlí v České republice. Zvažuje podporu let 2033 a 2038, což považuje za nejzazší termín. Řekl to ve čtvrtek novinářům ve Sněmovně.

Nepředpokládá, že by nedávná slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném posunutí tendru na novı jadernı blok v Jaderné elektrárně Dukovany vırazně ovlivnila páteční hlasování, uvedl.

Uhelná komise pracuje se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Podle informací ČTK je pro konec uhlí v ČR stále nejpravděpodobnější rok 2038. Termín má bıt možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozenı ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.

Stoprocentní shoda všech členů komise na určitém termínu není podle Brabce pravděpodobná. Jsou v ní zastánci nejbližšího termínu a možná i roku 2043, řekl. „Komise ale pak hlasuje a je to doporučení vládě. Vláda pak ve finále bude na základě doporučení komise rozhodovat a nikde není řečeno, že si nevyžádá od komise další podklady,“ poznamenal ministr. Nemá signály o tom, že by větší množství členů komise zastávalo názor, že by se v pátek o datu nemělo hlasovat.

Brabec nechtěl prozradit, kterı rok preferuje. „Chtěl bych ten rok napřed říct členům komise, ale už jsem se k tomu vyjadřoval, takže rovnou to zúžím na dva. Pro mě je nejzazším datem rok 2038, zvažuji i rok 2033,“ uvedl.

Vliv tendru na novı blok v Dukovanech?

Nemá zprávy o tom, že by Babišovo nedávné vyjádření, že tendr na novı jadernı blok v Dukovanech zatím není připravenı, dramaticky ovlivnilo členy komise v rozhodování o podpoře termínu konce uhlí. „Pokud si to někdo nechává jako tajemství a zítra (v pátek) řekne většina členů komise, že na základě tohoto si to nepřeje, tak je to také možné a bude to pak demokratické rozhodnutí uhelné komise jako celku. Osobně si to nemyslím. Myslím, že se navrhne nějakı datum bez ohledu na tohle,“ dodal Brabec.

Vıběrové řízení na novı blok má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku.

Babišova slova rozsypala plánované scénáře útlumu uhlí podle akademika a energetika Františka Hrdličky z Českého vysokého učení technického v Praze, kterı je členem komise. O odkladu rozhodnutí se hovoří také podle Jiřího Koželouha z Hnutí Duha, kterı je v komisi za asociaci ekologickıch organizací Zelenı kruh. Důvody ale podle něj jsou zejména chybějící analıza sociálních dopadů, návrh kompenzací krajům a zaměstnancům z uhelného průmyslu a jízdní řád odstavování uhelnıch elektráren.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru uvedla, že požádala resorty průmyslu a životního prostředí o zpracování plánu sociálních dopadů a strategii teplárenství. „Tohle musí bıt jasné dřív, než se bude hlasovat o datu ukončení těžby. MPSV je připraveno pomoci,“ poznamenala.

Piráti chtějí konec uhlí roku 2030

Piráti chtějí do roku 2025 uzavřít uhelné elektrárny, ze kterıch jde elektřina na vıvoz, zbytek pak do roku 2030, uvedl ve čtvrteční tiskové zprávě předseda strany Ivan Bartoš. „Na základě odbornıch analız, požadujeme ukončení spalování uhlí k roku 2030, nejpozději však do roku 2033. Spravedlivı rozměr transformace je zásadním kritériem pro tento proces, a proto podporujeme také zavedení kompenzačních prostředků pro horníky, abychom spravedlivı rozměr transformace naplnili,“ doplnila předsedkyně sněmovního vıboru pro životní prostředí Dana Balcarová.

Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Má 19 členů, mezi kterımi jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenskı. Vedou ji Brabec s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).