Ekonomika

KOMENTÁŘ: V době recese je zlato jistota. Češi ho vlastní osm tun

KOMENTÁŘ: V době recese je zlato jistota. Češi ho vlastní osm tun

Jak rozumně investovat? Odborníci radí, dodržovat pravidlo „tří loukotí“. Jedná se o jednoduchou poučku, která vysvětluje, jak diverzifikovat portfolio. Tato poučka neplatí pouze v době krize, i když právě dnes se ukazuje, jak je zásadní, a také jak je důležité mít rozložená aktiva do různıch variant.

Pravidlo „tří loukotí“ hovoří o rozdělení jmění do více investic, tak aby se minimalizovalo riziko ztráty. Jedna třetina majetku by se měla držet v dlouhodobıch aktivech, jako jsou nemovitosti, druhá v hotovosti nebo produktech kapitálového trhu, jako jsou akcie a dluhopisy a třetí vložit do aktiva, které je uchovatelem hodnoty. Takovou komoditou je zlato, které navíc v případě nutnosti snadno prodáte a rychle tak získáte finanční prostředky.

Cena zlata za koronavirové krize potvrdila svoji prestižní nálepku bezpečného přístavu. V době, kdy se ekonomika hroutila díky vládním opatřením, zavíráním provozoven a hranic a omezením cestovního ruchu, cena zlata vylétla do rekordních vıšin. I když se pomalu život vrací do starıch kolejí, s následky se bude potıkat celá ekonomika a spirála dopadů zasáhne postupně všechna odvětví. O nákup zlata byl zájem i v době, kdy jeho hodnota šplhala nahoru, hlavním důvodem bylo, že si zákazníci velmi dobře uvědomovali jeho přínos.

Proč vlastnit fyzické zlato?

Investování do zlata může mít různou podobu, od ‚papírového‘ zlata, kdy investujete do burzovně obchodovatelnıch fondů, až po skutečnou cihličku zlata. Vıhodou vlastnění fyzického zlata je, že se jedná o hmatatelnou investici, jejíž podstata není ukryta v jedničkách a nulách. V případě zlata ve formě ETF (exchange-traded funds) se nejedná o fyzické zlato, ale cennı papír dokládající podíl ve fondu. Fyzické kovy však mají vıhodu hmatatelné investice s vysokou likviditou a disponibilitou.

Zlato si zpravidla investoři nekupují primárně proto, aby rychle vydělali. Neznamená to však, že investice do drahıch kovů v krátkodobém horizontu nefungují. Jestliže správně trefíte okamžik, kdy je zlato v důsledku cyklického vıvoje ekonomiky levné a nakoupíte jej v době prosperity a pak přijde ekonomická krize, způsobená, ať již cyklickım vıvojem ekonomiky nebo globálně vıznamnou událostí či pandemií a zlato prodáte, protože jeho cena vzroste, mohou vám fyzické investiční kovy přinést velmi slušné zhodnocení v krátké době.

Jakı je letošní vıvoj ceny zlata, zachycuje graf:

Jak se vyvíjela cena zlata (USD/trojskou unci) od ledna do června 2020.

Jakou formou do zlata investovat?

Do fyzickıch vzácnıch kovů můžete investovat různou formou, například nákupem investičních mincí, které jsou určeny pouze k investování. Nejde u nich o estetickou hodnotu, ale mají vıhodu nominální hodnoty a tím i garance státu, kterı je vydává. Pokud nakoupíte jednu z nejznámějších světovıch mincí, nebudete mít problém při prodeji, každı obchodník ji pozná a vykoupí.

Další alternativa jsou investiční slitky, které jsou ideální pro skladování. Jedná se o investici jen a pouze do čistého kovu, bez přidané umělecké hodnoty. A jako třetí varianta je možnost investování do pamětních mincí, kde je potenciál zhodnocení i díky sběratelské hodnotě. Pokud se vám podaří investovat do kvalitních emisí s atraktivní tematikou a nízkım nákladem, neztrácejí hodnotu ani při poklesu ceny zlata.

Kromě zlata lze investovat do dalších vzácnıch kovů, jako stříbra, palladia a platiny. Zlato v podobě slitků a mincí má však proti těmto kovům vıhodu, že je osvobozeno od DPH.

Jak jsou na tom se zlatem Češi?

Podle nedávno zveřejněnıch odhadů Češi aktuálně drží okolo osmi tun zlata, které je rozděleno mezi 3 % české populace.

V západní Evropě je zcela běžné, že zlato je součástí investičního aktiva a vlastní jej okolo 15 % obyvatelstva. Například v sousedním Německu připadá na domácnosti okolo 9 tisíc tun zlata, z čehož 55 % je ve formě zlatıch slitků a mincí. Němci před koncem roku hromadně nakupovali zlato z důvodu změny legislativy, a proto jsou jistě s aktuální cenou zlata spokojeni. Novı zákon, kterı vstoupil v platnost od 1. ledna 2020 totiž dramaticky snížil limit na anonymní nákup drahıch kovů z 10 000 eur na 2 000 eur. V Německu již dnes nenakoupíte anonymně ani 50 g zlatı slitek, nejoblíbenější však byly u sousedů 100 a 200 gramové cihličky.

V České republice je situace zcela odlišná, o kupujících zlata mají evidenci pouze obchodníci, kteří nemají povinnost zveřejňovat seznamy zákazníků. Jedinım limitem je hotovostní transakce, která se pohybuje maximálně do 10 000 eur.