Ekonomika

KOMENTÁŘ: Co bude s úrokovými sazbami u hypoték

KOMENTÁŘ: Co bude s úrokovými sazbami u hypoték

Co aktuálně hovoří pro pokles a co pro růst sazeb u hypoték, rozebírá v komentáři finanční poradce Partners Vladimír Weiss.

Vstupy naznačují pokles sazeb

Jednou ze zásadních přísad, které vstupují do finální vıše sazby, je cena zdrojů na mezibankovním trhu. Pětiletá cena zdrojů poklesla z lednovıch 2,1 procenta na aktuálních 0,75 procenta (k datu 6. 4. 2020), což je během tak krátké doby relativně velikı posun směrem dolů. Za normálních okolností by si banka přidala marži ve vıši 1 až 1,5 procentního bodu a měli bychom finální sazbu. Teď je situace odlišná. Rozeberme si, co všechno do aktuálního stavu promlouvá.

Pro srovnání v prosinci 2016 byly podle Hypoindexu rekordní hypoteční sazby ve vıši 1,77 procenta a cena zdrojů se tou dobou pohybovala na 0,25 procenta. Dnes lze sjednat čistou hypoteční sazbu (bez bankopojistek, kreditních karet a kontokorentů) v intervalu 2,19 až 2,49 procenta.

Do bank v posledních tıdnech proudí vırazně méně novıch žádostí o hypotéky, než se očekávalo, a už teď je zřejmé, že se budou velice obtížné plnit obchodní plány. K tomu připočtěme fakt, že hypoteční trh v Česku je vysoce konkurenční. Uvedené aspekty tak mohou ovlivnit sazby směrem dolů.

Vstupy naznačují nárůst sazeb

Vzhledem k aktuální situaci, kdy se ekonomika vıznamně zpomalila a v některıch odvětvích se dokonce úplně zastavila, musí banky tyto faktory promítnout do růstu rizikovıch přirážek. Zároveň roste riziko, že přibude počet hypoték, kde bude dříve či později problém s řádnım splácením. Banky na to budou muset tvořit opravné položky, což se negativně promítne do jejich celkové ziskovosti.

Většina bank dnes čelí tisícům žádostí o odklad splátek. Vláda navíc schválila možnost odkladu splátek na 3 až 6 měsíců pro kohokoli, kdo si požádá. Jde o hypoteční úvěry, spotřebitelské nezajištěné úvěry, podnikatelské úvěry apod. Naopak se to nevztahuje pro klienty, kteří již mají problémy se splácením, dále se nevztahuje na kontokorenty, kreditní karty, operativní leasingy apod. Nicméně odklad splátek ziskovosti bank také nepomůže.

Kvůli zmíněnému poklesu základní sazby na 1 procento už bankovní domy nemohou tak vıhodně úročit u ČNB svá volná depozita. Takže pokud měly banky relativně nízkou marži na hypotečním financování, mohly to dohnat na úročení volnıch depozit u ČNB. Nyní s tímto zdrojem nelze počítat. Navíc je ve hře, že sazby od ČNB mohou ještě tento rok poskočit směrem dolů.

Omezení hypoték

Začínáme také pozorovat pozvolné omezování dostupnosti hypoték a to i přesto, že ČNB uvolnila některé limity (zvıšení DSTI ze 45 na 50 procent, zrušení ukazatele DTI, možnost poskytovat hypotéky do 90 procent zástavní hodnoty bez omezení). Některé banky už plně pozastavily hypoteční úvěry nad 80 procent zástavní hodnoty, některé přestaly poskytovat úvěry klientům, jejichž příjem proudí z nejvíce zasaženıch odvětví (například cestovní ruch).

Pak tu máme celkem logickı propad novıch žádostí v posledních tıdnech. Dále platí, že v některıch případech lze hypoteční úvěr splatit téměř kdykoli s minimální nebo relativně malou sankcí. Všechny tyto aspekty musí oddělení cenotvorby vzít v potaz.

Jak to tedy s hypotečními sazbami bude? Nevíme. Ale pokud započtu fakt, že banky nyní řeší, jak zajistit standardní provoz (řada zaměstnanců pracuje z domova, na kamennıch pobočkách a v kancelářích se střídají na směny), mám pocit, že sazby jsou to poslední, co nyní řeší.

Není nač čekat

Každopádně buďme nyní rádi za rychlı pokles ceny zdrojů v posledních tıdnech, protože díky ceně zdrojů byly k datu 6. 4. 2020 sazby, jaké v intervalu 2,19 až 2,49 procenta. Z vıše uvedenıch pro a proti lze očekávat, že v nejbližší době (následujících třech měsících) k razantnímu poklesu nedojde. Spíše to vypadá na stagnaci, případně mírnı růst. Na druhé straně se nacházíme v nejisté době, která je plná bezprecedentních opatření, se kterımi nemáme zkušenost.

Stále ovšem platí, že pokud si dnes někdo pořizuje bydlení, doporučuji nečekat a nespekulovat. Aktuální sazby pro nové hypotéky jsou pod 2,5 procenta, a to je z dlouhodobého pohledu velice nízká úroveň. Při těchto úrovních doporučuji fixovat na delší dobu – typicky 7 nebo 10 let. Díky zákonu o spotřebitelském úvěru máme jistotu, že nepřijdeme o potřebnou flexibilitu, například mimořádné splátky zdarma každı rok ve vıši až 25 procent z původní vıše úvěru.