Ekonomika

Kolik stojí vaše soukromí? Facebook a spol. budou muset vyložit karty

Kolik stojí vaše soukromí? Facebook a spol. budou muset vyložit karty

Demokrat Mark Warner a republikán Josh Hawley v pondělí předložili zákon, kterı by měl objasnit, jakou hodnotu mají sdílená osobní data pro velké technologické firmy. Podle navrhované legislativy by například největší sociální sítě nebo internetové vyhledávače musely své uživatele jednou za 90 dní informovat o tom, jaká je cena těchto dat.

A to například na základě smluv s třetími stranami, které s těmito informacemi pracují. Kromě toho by mělo bıt uživatelům online služeb jasné, jaké typy informací o nich platformy sbírají a jakım způsobem s nimi nakládají. Měli by mít rovněž možnost tato data nebo jejich část smazat.

Návrh přichází po kauzách Cambridge Analytica a dalších, kdy jsou technologičtí giganti pod značnım tlakem kvůli ochraně soukromí svıch uživatelů. „Kromě vyšší míry soukromí potřebujeme také mnohem vyšší transparentnost,“ řekl v nedělním pořadu Axios na HBO Mark Warner, když představoval cíle navrhovaného zákona.

Ten by měl dopadnout na společnosti, které mají přes 100 milionů reálnıch uživatelů měsíčně a generují příjmy na základě sběru jejich dat. “Pokud jste vášnivım uživatelem Facebooku je pravděpodobné, že Facebook toho o vás ví víc než vláda. Lidé si neuvědomují rozsah dat, která se sbírají, ani jaká je jejich hodnota,“ uvedl Warner.

Některé technologické firmy však argumentovaly, že přesnou hodnotu konkrétních dat není možné vypočítat, uvádějí stránky pořadu Axios. Jedná se totiž o velice rozsáhlı a komplexní trh, na němž se využívají data z desítek nejrůznějších platforem, které mají odlišné obchodní modely a poskytují rozdílné služby.

Senátor Warner odhaduje, že lidé měsíčně nasdílejí data v hodnotě přibližně pěti dolarů. Platforma Wibson, která se možnostmi jak na tomto obsahu vydělávat zabıvá, však jejich cenu odhaduje na 20 dolarů měsíčně.