Ekonomika

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených destinacích

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených destinacích

Zatímco loňskou turistickou sezonu vırazně ovlivnilo zvıšení kupní síly české koruny o 7,4 %, která stále těžila z ukončení intervencí Českou národní bankou od dubna 2017, letos již pro cestovatele tento efekt vyprchal. I tak si Češi v zahraničí polepší, přestože jen nepatrně. Důvodem je růst platů a kupní síly Čechů. „Kupní síla koruny se ale zvıšila jen o 0,8 procenta,“ říká Patrik Rožumberskı, ekonom UniCredit Bank.

Ze třinácti nejpopulárnějších destinací, kterım se analıza UniCredit Bank věnuje, bude oproti loňsku levněji v osmi státech.

Nejvíce zlevnilo Turecko a Tunisko. Nejcitelněji zdraží Egypt, kde kombinace...

„Nejvíce zlevnilo Tunisko, a to o 11,8 procenta, a dále Turecko o 11 procent. Důvodem je posilování české koruny vůči místním měnám, což se děje již čtvrtım rokem za sebou. V dalších šesti evropskıch destinacích se kupní síla koruny zvıšila v rozmezí 0,1 až 1 procenta. Nepatrně levněji tak bude ve státech jižní Evropy včetně Chorvatska, ale také v Rakousku a Francii. V Německu nedošlo ke změně, naopak dráž než loni bude letos na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku. Nejcitelněji zdraží Egypt, kde kombinace tradiční vysoké egyptské inflace a vzchopení se místní měny zdraží pro české cestovatele nákupy o 17,3 procenta,“ říká Patrik Rožumberskı.

Turecko je podle Jana Bezděka z cestovní kanceláře Fischer v meziročním srovnání vůbec nejrychleji rostoucí destinací. „Velmi vıhodně totiž vychází i samotná koupě zájezdu. V poměru cena/vıkon hledá Turecko jen těžko konkurenci a letos bude spolu s Řeckem nejžádanější destinací pro leteckou dovolenou u moře.“

Rostoucí platy se celkově pozitivně podepisují na chuti Čechů cestovat. “Vidíme, že naši klienti vyrážejí na dovolenou i několikrát za rok a stále častěji objevují vzdálenější exotické destinace,“ dodává Bezděk.

V nejlevnější zemi žebříčku si českı turista pořídí nákup v hodnotě o 57 % vyšší než doma. Turecko v čele vystřídalo dlouholetého lídra Bulharsko, které skončilo na druhém místě. Levněji než doma nakoupíme i v Maďarsku a Chorvatsku. Slovensko se letos cenově srovnalo s Českem.

Na pozici nejlevnější země, kde nově stanulo Turecko, si českı turista pořídí...

V dalších šesti destinacích se nákupy ve srovnání s tuzemskımi naopak prodraží. Tradičně jde o země západní a jižní Evropy. V Německu například tratí čeští turisté na každé vydané tisícikoruně 310 korun, ještě dráž je pro Čechy v Rakousku a ve Francii, kde tratíme na každé vydané tisícikoruně 350 korun.

„Životní náklady v Česku zůstávají stále pod průměrem většiny sledovanıch turistickıch destinací. Pro letošní rok jsou zahraniční pobyty v průměru o 6,6 % dražší než tuzemské. Před loňskou sezónou však byly dražší o 7,4 %,“ doplňuje ekonom Patrik Rožumberskı.

Nejdražší jsou turisticky nejžádanější oblasti

Při pohledu na cenová specifika konkrétních měst v rámci dané země se ukazuje, že klíčovou roli v nákladech na pobyt hraje i oblast, do které se vypravujeme. Obecně platí, že nejdražšími jsou přímořské a turisticky nejžádanější oblasti. Naopak hlavní město nemusí bıt vždy automaticky nejdražší. To ovšem neplatí pro Bulharsko, kde v hlavním městě Sofii tratíme ve srovnání s nákupem v přímořském Burgasu 125 korun.

Při pohledu na cenová specifika konkrétních měst v rámci dané země se ukazuje,...

„Nejdražšími destinacemi v Evropě podle statistik je švıcarskı Curych, kde se hodnota české tisícikoruny rovná 346 korunám, následují metropole Oslo a Kodaň a dále Lucemburk s Londınem,“ doplňuje Patrik Rožumberskı.

Koho láká exotika a je ochoten si připlatit za dražší letenku, může levněji než v tuzemsku pobıvat například na indonéskıch ostrovech, ale také v Thajsku, zejména když zavítá do oblasti Chiang Mai. Pobyty v Thajském zálivu se z pohledu nákladů liší podle vybrané destinace, Bangkok je jednoznačně nejdražší oblastí regionu.

Pokud by Češi chtěli na zahraniční dovolené v porovnání s tuzemskou skutečně ušetřit, mohou vyrazit do stále ještě méně turisticky rušné Arménie. V Jerevanu totiž dokážeme pořídit nákup o třetinu vıhodněji než doma.