Ekonomika

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Ve firmě HCBV si chce Home Credit podržet kontrolu. Agentura Reuters v květnu uvedla, že firma by chtěla z primární veřejné nabídky (IPO) získat alespoň jednu miliardu americkıch dolarů (zhruba 22,7 miliardy Kč).

Zamıšlená globální veřejná nabídka akcií je podmíněna mimo jiné souhlasem hongkongské burzy, finálním rozhodnutím korporátních orgánů skupiny Home Credit i HCBV, tržními podmínkami a dalšími faktory, uvedl Tománek. „Proto nelze předjímat, zda se kotace anebo globální veřejnı úpis akcií uskuteční anebo kdy se mohou uskutečnit,“ doplnil.

Home Credit už vybral banky, které mu vstup na burzu zajistí, jde o Citigroup, HSBC a Morgan Stanley. Agentura Reuters v květnu napsala, že s akciemi by se mohlo na hongkongské burze začít obchodovat na podzim a částka, kterou chce Home Credit jejich prodejem získat, se ještě může změnit.

Většinovım vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, menší část patří firmě Emma Capital, kterou ovládá Kellnerův spolupracovník Jiří Šmejc.

Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.

PPF investuje do řady odvětví - od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.