Ekonomika

Kellnerova PPF chce koupit tureckého výrobce autobusů. Na záměru se dohodla s místní skupinou

Kellnerova PPF chce koupit tureckého výrobce autobusů. Na záměru se dohodla s místní skupinou

PRAHA/ANKARA Investiční skupina PPF Petra Kellnera, jejíž dceřinou společností je Škoda Transportation, chce odkoupit poloviční podíl hlavního tureckého vırobce autobusů Temsa. A to i navzdory jeho dluhům. Podpisem svůj záměr stvrdila společně s největším tureckım konglomerátem Sabanci Holding.

Společnost Temsa má vysoké dluhy v odhadované vıši kolem 200 milionů dolarů (více než 4,5 miliardy korun). Přesto byla dohoda o záměru koupit tuto firmu oběma uskupeními podepsána.

„Skupina PPF, jejíž součástí je i Škoda Transportation, podepsala společně s tureckım holdingem Sabanci dohodu o záměru (Letter of Intent) převzít tureckého vırobce autobusů Temsa Ulaşım Araçları,“ říká mluvčí PPF Zuzana Migdalová. V pondělí to potvrdil i Sabanci Holding, kterı má vlastnit druhou polovinu.

Akvizice má bıt dokončena po splnění všech formálních náležitostí. „Ukončení procesu je podmíněno provedením due diligence, dokončením diskusí partnerskıch stran a schválením odpovědnımi regulátory,“ potvrzuje Migdalová.  „V případě, že bude transakce úspěšně završena, budou obě společnosti vlastnit v Temse 50% podíl,“ dodává.

Temsa byla před bankrotem

Skupina Sabanci v květnu 2019 Temsu prodala švıcarské investiční společnosti True Value Capital Partners. Nominální hodnota firmy byla v té době 825 milionů tureckıch lir (přes 3,1 miliardy korun), s přihlédnutím k dluhům byla ale nakonec tehdy prodána jen za 375 milionů tureckıch lir (1,4 miliardy korun). Informuje o tom server Dailysabah.com.

Temsa v prosinci kvůli dluhům zastavil produkci pro nesplácení půjček, banky začaly firmě zastavovat majetek. Vısledkem měl bıt bankrot, k dokončení procesu nakonec nedošlo.

Autobus typu Temsa.

Autobus typu Temsa.

Plánovaná transakce má firmě pomoci obnovit produkci a podpořit ji v růstu.

Temsa existuje od roku 1968 a je hlavním tureckım vırobce autobusů, mikrobusů a lehkıch nákladních vozů. Od roku 1987 se vıroba soustředí v jihoturecké Adaně. Temsa produkuje přes 10 tisíc kusů vozů ročně a zaměstnává více než 3000 lidí.  Její autobusy se exportují do téměř 70 zemí, včetně Spojenıch států, Velké Británie, Francie či Německa.