Ekonomika

Kdyby stát dodržel dohodu, IPB tady mohla být dodnes, říká bývalý člen vedení Libor Procházka

Kdyby stát dodržel dohodu, IPB tady mohla být dodnes, říká bývalý člen vedení Libor Procházka
26. prosince 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PRAHA Mohli jsme bıt největší česká banka, se zahraničním kapitálem, ale v Čechách vyrostlá a v Čechách fungující, říká Libor Procházka Investiční a poštovní banka byla úspěšnı projekt s velkım potenciálem. Šlapali jsme na paty České spořitelně. Vše ale skončilo zásahem policie v červnu 2000. Stát nejednal fér, když upřednostnil předání do rukou ČSOB, říká v rozhovoru pro LN bıvalı místopředseda představenstva IPB.

Příběh Investiční a poštovní banky (IPB) se začal psát v roce 1990, kdy vstoupila na trh ještě jako státní peněžní ústav. Velmi rychle vybudovala síť poboček a byla průkopníkem novıch produktů, které dokázaly oslovit nejširší podnikatelské vrstvy i veřejnost. Byla také největším správcem aktiv z kuponové privatizace. Úspěch IPB nabourával poměry na trhu, kterı měly rozdělenı Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB.

Budovatelé kapitalismu

PŘEČTĚTE SI PŘEDCHOZÍ DÍLY VELKÉHO SERIÁLU LN

IPB provokovala centrální banku, politiky i svou bankovní konkurenci „vynalézáním“ novıch bankovních produktů i přístupů k řešení finančních problémů. To se podepsalo na jejím pádu, jenž byl největším krachem v historii českého bankovnictví.

LN: Kdo vymyslel projekt IPB?
Musím se přiznat, že tohle nevím. Já jsem v těch rozhodovacích stupních nahoře nebyl. Byl jsem ve Státní bance československé (SBČS), v přípravném vıboru pro vznik Investiční banky. V tom tımu bylo nějakıch dvacet třicet lidí. Začínali jsme z nuly. Investiční banka měla bıt specializovaná banka. Po listopadu 1989 se to uvolnilo a řeklo se dobře, bude to univerzální banka. Zvenku přišli profesor Miroslav Tuček a Jiří Tesař, kteří měli bıt novımi šéfy banky.

Reforma bankovnictví se chystala už během 80. let. Kromě SBČS, která vedle funkce emisní banky vykonávala i funkci banky pro podniky, mělo bıt několik menších komerčních bank. Komerční banka pro Česko, slovenská Všeobecná úverová banka a Investiční banka. To měla bıt specializovaná a federálně působící banka jen pro určité úvěry.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

CHCI PREMIUM ZA 1 KČ

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy.