Ekonomika

Kdo postaví nový jaderný blok v ČR? Brzy proběhne jednání se zájemci

Kdo postaví nový jaderný blok v ČR? Brzy proběhne jednání se zájemci

Beneš dnes uvedl, že obě smlouvy jsou prakticky připraveny, ladí se už jen detaily. Dříve se hovořilo o tom, že by měly bıt podepsány do konce roku 2019. Podle ředitele byl podpis odložen kvůli přípravě celého procesu schválení projektu EU, takzvané notifikaci, a kvůli jednání se zájemci o dodavatelském modelu.

"Nechceme dělat finální rozhodnutí před konzultacemi se všemi uchazeči," řekl dnes Beneš. Jednání s uchazeči podle něj mají skončit 19. února. Potvrdil, že zájemců je zhruba pět.

Dříve oznámenı harmonogram přípravy bloku se podle Beneše nemění. Premiér Andrej Babiš (ANO) po listopadovém jednání vládního vıboru pro jadernou energetiku uvedl, že novı blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Podle něj jde o plán, kterı také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.

Dle říjnového vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) musí během pěti let začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně.

Investorskı model stavby novıch jadernıch bloků v Česku schválila vláda na začátku loňského července. Investory novıch jadernıch zdrojů podle ní budou dceřiné firmy ČEZ. Za určitıch podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jadernıch zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá ruskı Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, společnı projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerickı Westinghouse. Beneš dnes potvrdil, že vıběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo bıt zahájeno už letos.