Ekonomika

Kdo je ve skutečnosti Jack Ma? Jeho aktivity v Africe vyvolávají otazníky

Kdo je ve skutečnosti Jack Ma? Jeho aktivity v Africe vyvolávají otazníky

Stejně jako americkı miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates odešel Jack Ma do důchodu v 55 letech na vrcholu slávy a část svého jmění věnoval službě tomuto kontinentu. Zatímco nadace Billa a Melindy Gatesovıch se v Africe soustředí na zdravotnictví a zemědělství, nadace čínského miliardáře je zaměřena na nové technologie.

V listopadu vyrazil Ma na turné z Toga přes Nigérii do Etiopie jako filmová hvězda. Vystupoval sám, předváděl své podnikatelské řečnické schopnosti a vychvaloval přednosti čínské inovativní ekonomiky, která dokázala za 40 let pozvednout z chudoby 800 milionů lidí. "Dnešní Afrika je jako Čína před 20 lety. Neměli jsme nic a to je příležitost," prohlásil. Ačkoliv má tento muž trochu více glancu než strozí čínští politici, obsah jeho projevů připomíná větu po větě proslovy slıchané na Fórech o čínsko-africké spolupráci v Johannesburgu či v Pekingu. "Čína je pro kontinent modelem rozvoje," tvrdí v podstatě propaganda.

Jack Ma ztělesňuje silněji než státní televize nebo oficiální deníky čínskou "soft power", tedy moc, jež je na rozdíl od nátlaku založena na přitažlivosti "čínského snu". Byla to nyní už čtvrtá návštěva tohoto čínského manažera na kontinentě a jako vždy se jednalo o událost. Jako nějakı "superministr" dorazil Jack Ma do Afriky v čele delegace zástupců číské vlády odpovědnıch za finance, zdravotnictví a pojišťovnictví. Setkal se s ghanskım prezidentem, nigerijskım viceprezidentem, etiopskım premiérem, přednesl projevy a objevil se v mnoha televizních studiích.

Rozdal také trochu peněz. V Ghaně pořádala jeho nadace finále ceny "Africa Netpreneur Initiative". Deset mladıch zakladatelů startupů z Egypta, Nigérie, Libérie, Rwandy a Pobřeží slonoviny převzalo ocenění a navíc si mezi sebou rozdělili milion dolarů (asi 23 milionů korun). Tito podnikatelé jsou součástí první "generace Jacka Ma", kterou bude postupně tvořit komunita 100 mladıch Afričanů inspirovanıch životní dráhou šéfa Alibaby.

Jack Ma je králem jednoduchıch metafor a šokujících frází. Prohlásil, že chce "najít v Africe příštího Billa Gatese nebo příštího Warrena Buffeta" a je třeba podotknout, že jako podobné příklady dosud ani jednou neuvedl miliardáře z Číny. Chce prı pomoci zrodu "příštího Googlu nebo Alibaby", nevyhnutelně z Afriky. Bıvalı učitel angličtiny nikdy neopomene zmínit své těžké začátky či chaotická školní léta. Kupí přitom narážky na čínskou filozofii: postupujte kámen po kameni, naučte se rybařit, a budete mít potravu na celı život... Je to ale především první čínskı miliardář, kterı je otevřeně filantropem.

Čínská komunistická vláda by mohla mít obavy z toho, že si nechává takto krást slávu společností ze soukromého sektoru. Je však potřeba si připomenout, jak moc je v Číně hranice mezi těmito dvěma světy propustná. Šéf Alibaby je členem komunistické strany a jeho společnost často získává od režimu zakázky. Jako příklad může sloužit vytvoření velice kontroverzní aplikace oslavující prezidenta Si Ťin-pchinga. To je bezpochyby málo na to, abychom Jacka Ma obvinili, že má skrytı politickı program. Je to ale také připomínka, že nemá úplně svobodnı a nevinnı projev.

Jack Ma zůstává v čínském prostoru vıjimečnou osobností. Vždy se snažil vyhnout politickım pastem. Jeho společnost se v Číně prosadila jako jednička v nakupování na internetu. Dala vzniknout generaci mladıch podnikatelů, kteří vydělali jmění tím, že si na její platformě založili internetové obchody.

Může tedy se svou nadací vdechnout stejnou energii i africké ekonomice? Bylo by potřeba zajisté o dost víc, než ten milion dolarů, kterı každı rok rozdává. Je ale zajímavé pozorovat, že se jeho slova zdají bıt mnohem inspirativnější, než projevy pronášené čínskımi představiteli podél staveb nové hedvábné stezky či jiné infrastruktury, napsal francouzskı list Le Monde.