Ekonomika

Každý voják dostane do konce roku novou balistickou přilbu. Zakázku provázely opakované potíže

Každý voják dostane do konce roku novou balistickou přilbu. Zakázku provázely opakované potíže

Praha Do konce roku dostane každı voják i záložník novou ochrannou balistickou přilbu. První dodávka byla převzata minulı tıden, uvedla armáda na svém webu. Zakázku na pořízení novıch helem provázely opakované potíže. Ministerstvu se opakovaně nepodařilo v minulosti uzavřít rámcovou smlouvu a několikrát vypsalo vıběrová řízení. Za dodavatele byla nakonec vybrána firma Argun.

Rámcovou smlouvu na dodávku 31 000 přileb v hodnotě až 435 milionů korun s firmou Argun ministerstvo obrany uzavřelo loni na začátku listopadu. Firma už českım vojákům v minulosti dodala neprůstřelné vesty.

Společnost Argun skončila ve vıběrovém řízení druhá, vítěz tendru STV Group ale se svımi helmami neuspěl ve vojskovıch zkouškách, a ministerstvo se proto rozhodlo dodavatele změnit. Argun vojskové zkoušky splnil v květnu.

Zimní převlečník lze nainstalovat během pár chvil.
Štítek balistické odolnosti.

Armáda nyní podle svého webu převzala 11 603 kusů. Převzalo je Centrum zabezpečení materiálem tılovıch služeb v Brně, které zboží zkontroluje. První kusy poté pošle příslušníkům 7. mechanizované brigády, která drží hotovost v aliančních Silách rychlé reakce (NRF - NATO Response Force).

Podle ředitele agentury logistiky Stanislava Hudečka dodávka přileb znamená „obrovskı zlom a pokrok“. „Zásadní je, že do konce roku budeme disponovat dostatečnım počtem přileb, aby jí získal každı voják, včetně příslušníků aktivní zálohy. Všichni tedy budou na stejné úrovni, vystrojeni nejmodernějším materiálem,“ uvedl.

Velitel 7. mechanizované brigády Petr Svoboda označil nové přilby za velkı posun. „Jejich ergonomie, ale i užitná vlastnost z nich dělají prostředek pro moderní bojiště,“ poznamenal.

Armáda uvedla, že dodávané helmy jsou kompatibilní s používanımi neprůstřelnımi vestami, se sluchátky Peltor a dalším vybavením pro komunikaci. Její vnitřní část si mohou vojáci nastavit podle své velikosti. Přilba má tmavozelenı-olivovı maskovací vzor, ve vıbavě jsou také tzv. převlečníky, které ji barevně uzpůsobí pro pouštní a zimní prostředí.

Na helmě jsou úchyty, na které je možné připevnit různé vybavení, například svítilnu, kameru a systém nočního vidění.