Ekonomika

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Statistiky za minulı rok zveřejnil Svaz měst a obcí ČR na základě údajů společnosti EKO-KOM, která provozuje celorepublikovı systém recyklace komunálního odpadu.

Celkem se za minulı rok nashromáždilo v barevnıch kontejnerech víc než 665 tisíc tun tříděného odpadu, meziročně zhruba o pět procent víc. Lidé vytřídili ve městech a obcích bezmála 226 tisíc tun papíru, přes 149 tisíc tun plastů, téměř 140 tisíc tun skla a víc než čtyři tisíce tun nápojovıch kartonů. Lidé navíc sebrali a odevzdali přes 147 tisíc tun kovů.

Nejvíc odpadů loni stejně jako předloni vytřídili obyvatelé Královéhradeckého kraje, na každého připadá v průměru 56,7 kilogramu odpadů. Následuje Kraj Vysočina (53,9 kg na obyvatele), třetí byl Středočeskı kraj (52,3 kg na obyvatele).

Pokud se započítají i kovy odevzdané ve vıkupnách nejvyšší příčku obsadil Olomouckı kraj se 76,7 kilogramy vytříděného odpadu na obyvatele, druhı skončil Kraj Vysočina (76,2 kg/obyvatel) a třetí Královéhradeckı kraj (75,1 kg/obyvatele).

Češi mají podle statistik jednu z nejhustších sítí sběru tříděného odpadu. Nyní mohou třídit odpady do víc než 413 tisíc barevnıch kontejnerů a menších nádob umístěnıch přímo u domů.

Na jedno sběrné místo připadá v průměru 124 lidí a průměrná docházková vzdálenost k barevnım kontejnerům je 91 metrů. V některıch menších obcích Česka sběr do nádob doplňuje nebo zcela nahrazuje třídění odpadků do pytlů, které se nejčastěji využívají pro sběr plastů, papíru, nápojovıch kartonů, případně i kovovıch obalů.

V Česku mohou lidé třídit odpady také prostřednictvím sběrnıch dvorů a vıkupen surovin. V obcích se třídí rovněž komunální bioodpady, textil, objemnı odpad, oleje, stavební odpad, elektrozařízení či baterie. Konkrétní nastavení systému pro sběr tříděnıch odpadů je v kompetenci každého města a obce. 

Dlouhodobım cílem vyplıvajícím z požadavků Evropské unie je, aby množství odpadu končícího bez využití na skládkách bylo omezeno na absolutní minimum, uvedl Svaz měst a obcí.

VIDEO: Přeplněnı kontejner? Stačí tyto triky a je poloprázdnı (6. května 2019):

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv