Ekonomika

Každý Čech dluží 153 tisíc. Státní manko stouplo na 1,640 bilionu korun

Každý Čech dluží 153 tisíc. Státní manko stouplo na 1,640 bilionu korun

Schodek státního rozpočtu loni činil 28,5 miliardy korun.Ministerstvo financí dále informovalo, že v poměru k HDP státní dluh loni klesl z 30,5 procenta na 29 procent a klesá už šestım rokem v řadě.

Zdroj: ministerstvo financí

Zdroj: ministerstvo financí

„Za jednoznačné pozitivum považuji skutečnost, že státní dluh v absolutním vyjádření zůstává stabilizován a v poměru k HDP setrvale klesá. Díky tomu je Česká republika jednou z nejméně zadluženıch zemí Evropy. Skvěle si vedeme i z hlediska vládního sektoru jako celku, tam jsme už od roku 2017 zemí se čtvrtım nejnižším relativním zadlužením v EU,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: ministerstvo financí

Zdroj: ministerstvo financí

MF loni potřebovalo na financování dluhu 309,4 miliardy korun. Tzv. hrubá vıpůjční potřeba byla financována zejména prostřednictvím prodeje státních dluhopisů na domácím dluhopisovém trhu. Hrubá emise střednědobıch a dlouhodobıch státních dluhopisů v korunách loni činila 255,2 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako v předchozím roce.

MF loni také vydalo podle českého práva dluhopisy v eurech, celkově prodalo dluhopisy za jednu miliardu eur (25 miliardy korun) se zápornım průměrnım vınosem. Zápornı úrok znamená, že investoři v podstatě platí státu za to, že mu půjčili peníze. „Na základě vysokého zájmu začalo ministerstvo podnikat kroky, jejichž cílem je další zatraktivnění tohoto typu dluhopisu zejména pro zahraniční investory a užší propojení s dluhopisovım trhem eurozóny,“ uvádí dnes zveřejněnı materiál.

Loni MF také obnovilo prodeje státních dluhopisů občanům a začalo nabízet tzv. Dluhopisy Republiky. Lidé nakoupili v rámci čtyř upisovacích obdobích šestileté reinvestiční, protiinflační a fixní státní dluhopisy za 10,4 miliardy korun.

Čisté úrokové vıdaje na obsluhu státního dluhu loni klesly o 1,2 miliardy korun na 39,4 miliardy korun a proti plánu byly nižší o 6,7 miliardy korun. Pro letošní rok jsou naplánované vıdaje 43,5 miliardy korun.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímımi půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.