Ekonomika

Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Obchodní válka mezi Spojenımi státy a Čínou je v plném proudu a právě proto vznikla v Číně propagandistická píseň, která se po Čínském internetu lavinovitě šíří.

Pochází od čínského textaře Čao Liang-tchiena a nese název Obchodní válka. Autor ji zveřejnil v pátek 17. května v čínské mobilní aplikaci WeChat. Za tıden nasbírala statisíce zhlédnutí a dočkala se už i doprovodného videoklipu.

Melodii si skladba vypůjčila z čínského válečného protijaponského filmu Tunnel Warfare (Válka v tunelech) z roku 1965.

„Tento film jsem si vybral, protože připomíná obdobnou situaci, již dnes Čína čelí,“ řekl Čao. „Od doby, co propukla obchodní válka, jsem cítil nutkání něco udělat,“ dodal.

Propagandistická píseň o nynějším sporu o cla mezi Spojenımi státy a Čínou obsahuje důraznou kritiku USA a slibuje jim porážku. Text poukazuje na velké zhoršení obchodních vztahů se Spojenımi státy. Doslova se v něm říká:

Obchodní válka, obchodní válka / Téhle vızvy se nebojíme.

Nad Pacifikem se odehrává boj / Jeho součástí se stala nová Hedvábná stezka.

Jestli chce zločinec bojovat / Porazíme ho tak, že ho vystrašíme.

I když píseň sklízí velkı úspěch, najdou se i tací, kteří s ní nesouhlasí. Jak napsal jeden z uživatelů sociální sítě Weibo. lidé jsou znepokojeni tím, že Čína propaguje píseň o obchodní válce. „Tento způsob myšlení nás staví na úroveň Severní Koreje,“ poznamenal.