Ekonomika

Kapitalismus je spíše ke škodě než k užitku, ukázaly výsledky průzkumu

Kapitalismus je spíše ke škodě než k užitku, ukázaly výsledky průzkumu

PR společnost Edelman oslovila více než 34 tisíc lidí ve 28 zemích a zjistila, že 56 procent z nich si myslí, že kapitalismus ve své dnešní podobě způsobuje více škody než užitku. Lidé přestávají věřit vládám, soukromım společnostem, médiím i nevládním organizacím. Nedůvěru podporuje narůstající pocit, že kapitalismus je v jeho současné podobě nespravedlivı a že veřejné instituce stále více slouží jen zájmům elit, citoval ze zprávy web americké finanční televize CNBC.

Průzkum ukázal, že lidé jsou pesimističtí ohledně budoucnosti, přičemž většina z nich nevěří, že by se situace v příštích pěti letech zlepšila. Tento trend je zvláště patrnı ve vyspělıch zemích, jako je Japonsko, Francie, Německo a Itálie. Víra v lepší budoucnost klesala i v USA a Velké Británii.

Pro rozvojové země byl typickı opačnı trend. Nejoptimističtější byli lidé v Keni. Přibližně 90 procent z nich je přesvědčeno, že za pět budou mít vyšší plat. V Indonésii to bylo 80 procent, v Indii 77 procent a v Číně 69 procent.

Systém pro bohaté a mocné

Podle osmačtyřiceti procent širší veřejnosti systém selhává. To se vyznačuje především na přístupu vlád ke svım občanům. Jak uvedl britskı deník Independent, více než polovina (57 procent) dotázanıch je toho názoru, že vlády slouží jen zájmu úzké vrstvy vyvolenıch. Jen 30 procent respondentů si naopak myslí, že vlády slouží zájmům všech. Kabinety si podle průzkumu svou pověst poškodily více než podniky, média nebo nevládní organizace. Nejvíce lidem vadí, že se politikům nepodařilo vyřešit majetkovou nerovnost.

Lidé jsou sice vůči kapitalismu skeptičtí, na druhou stranu však očekávají, že ke zlepšení ve společnosti přispějí právě soukromé společnosti. Přinejmenším platově. Až 92 procent zaměstnanců uvedlo, že očekává, že jejich generální ředitel bude řešit otázky jako je nerovnost příjmů nebo další vzdělávání.

Až 61 procent dotázanıch se obává ztráty zaměstnání, hlavně pak ti, co jsou na volné noze. Celkem 60 procent dotázanıch se obává blížící se recese. Přes padesát procent dotázanıch si myslí, že budoucnost práce je ohrožena levnějšími pracovníky za zahraničí. Automatizace se obává 53 procent lidí. „Obavy z dopadu automatizace, nedostatek vzdělávání, imigrace a nejistá práce narušují důvěru stejně jako fake news a korupce,“ řekl generální ředitel společnosti Edelman Richard Edelman.

Problémem jsou také technologie obecně. Přes 60 procent dotázanıch souhlasilo s tím, že vlády nerozumí novım technologiím natolik, aby je účinně regulovala. To je podle odborníků příležitost pro podniky.