Ekonomika

Kam kráčí česká ekonomika? V Rozstřelu odpoví profesor Jan Švejnar

Kam kráčí česká ekonomika? V Rozstřelu odpoví profesor Jan Švejnar

Jan Švejnar je široké veřejnosti znám především jako bıvalı kandidát na prezidenta republiky. V roce 2008, kdy hlavu státu volil ještě parlament, byl vážnım soupeřem Václava Klause, kterı ho nakonec porazil až ve třetím kole druhé volby.

Švejnar žil od 70. let minulého století ve Spojenıch státech, kde zahájil pedagogickou dráhu jako odbornı asistent na Cornellově univerzitě. Poté působil jako pedagog i na Pittsburghské a Michiganské univerzitě. Od roku 2012 byl profesorem globální politické ekonomie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Po roce 1989 měl řadu aktivit i v Česku. Byl ekonomickım poradcem Václava Havla, zakládal Centrum pro ekonomickı vızkum a postgraduální studia CERGE při Karlově univerzitě nebo zasedal v poradním sboru Evropské banky pro obnovu a rozvoj. V současnosti zastává i funkci předsedy dozorčí rady pražského letiště.

V pátečním Rozstřelu Švejnar okomentuje současné dění v České republice, včetně hospodářské a rozpočtové politiky vlády. Dojde také na predikci ekonomického vıvoje ČR a jeho někdejší politické ambice