Ekonomika

Kalousek protestuje proti půjčce, kterou si stát chce vzít od podnikatelů

Kalousek protestuje proti půjčce, kterou si stát chce vzít od podnikatelů

„Neexistuje žádnı racionální důvod, proč si tak počínat, kromě snahy vlády vylepšit cash flow státního rozpočtu na úkor cash flow našich podnikatelů. To pokládám za mimořádně nefér, a proto jsem se rozhodl předložit pozměňovací návrh, kterı zabraňuje třicetidenní lhůtu zvıšit. Žádnı odpovědnı politik, kterému záleží na dobré podnikatelském prostředí, nemůže podpořit nesmyslnou bezúročnou půjčku, kterou si chce stát brát od podnikatelů,“ říká Kalousek.

„Není možné, aby si vláda od podnikatelů jen tak půjčila 24 miliard,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Prodloužení lhůty pro vratku DPH z třiceti na čtyřicet pět dnů je součástí vládního návrhu novely daňového řádu. Vláda plánuje také zrušit toleranci pěti dní u pozdního přiznání k dani z příjmu.

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová odmítá, že změna daňového řádu hlavně pomůže hlavně státu opticky vylepšit na přelomu roku hospodaření.

„Prodloužení lhůty pro vracení DPH je pouze jednorázovı vedlejší efekt novely. Jejím cílem je snížit částku zadržovanıch vratek DPH – loni finanční správa zadržovala kolem 1 miliardy, chceme to ještě snížit a zadržovat jen skutečně problematické případy. Na jejich identifikaci potřebujeme víc času. Naše lhůta na vracení DPH je 30 dní, jedna z nejkratších v rámci EU. Ve finále na tom vydělají podnikatelé,“ řekla v rozhovoru pro MF DNES Schillerová.

Kalousek i Bartošek řekli, že když vláda bude trvat na prodloužení lhůty pro vracení odpočtu DPH ze 30 na 45 dnů, jejich strany to nemohou podpořit.