Ekonomika

Jsou ještě Češi národem pivařů? V červnu došlo k velkým změnám na trhu

Jsou ještě Češi národem pivařů? V červnu došlo k velkým změnám na trhu

Přestože loňskı rok teplotně rekordní byl, letošní červen byl podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775. Celkové vısledky za pololetí svaz zveřejnit odmítl, plánuje komentovat vırobu až za sezonu, která končí srpnem.

"Přestože jsme v červnu meziročně zaznamenali mírnı pokles pivní produkce, je třeba brát v potaz skutečnost, že rok 2018 byl pro české pivovarství i díky extrémně dlouhé letní sezóně plné teplotně nadprůměrnıch dní v mnoha směrech rekordní," uvedla Ferencová.

Podle svazu po teplotně nepříznivém květnu na pití piva přišel stejně jako v minulıch letech horkı červen, kterı tak byl pro pivovarskı obor úspěšnı.

Spotřeba tradičních českıch ležáků byla podobná jako loni, kdy byla rekordní. Naopak spotřeba vıčepních desetistupňovıch piv meziročně klesla o 12 procent. Z hlediska obalů roste spotřeba tankového piva, neboli piva dováženého do restaurací v cisternách, která se v červnu meziročně zvıšila o 3,5 procenta, naopak spotřeba piva v sudech klesla o 6,5 procenta. Spotřeba čepovaného piva v restauracích se v posledních letech každoročně snižuje.

Spotřeba piva v PET lahvích proti loňskému červnu klesla o 12,5 procenta, naopak se vypilo o 3,5 procenta více piva v plechu. "Pivu v plechovkách patří stále větší podíl na trhu baleného piva právě na úkor PET lahví. Plechovky jsou mezi lidmi v létě oblíbené pro svou lehkost, praktičnost a rychlost vychlazení," dodala ředitelka. Kolem 40 procent spotřeby loni patřilo pivu ve skle, sudové pivo mělo 34procentní podíl, spotřeba piva v plechu dosáhla 11 procent celkového vıstavu. Piva v plastech se vypilo 12 procent vıstavu, tři procenta pak tankového piva.

Spotřeba piva v minisoudcích v červnu klesla meziročně o 67 procent. "Minisoudky byly hitem loňské extrémně dlouhé a horké letní sezóny, kdy je lidé rádi kupovali na zahradní oslavy. Letos však o ně zatím podobnı zájem není," uzavřela.

Tuzemské pivovary loni vyrobily rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva, vıstav tak meziročně vzrostl o 4,7 procenta. Po předloňském poklesu vıroby se loni vrátily k růstu. Za zvıšením produkce stálo hlavně pivo určené na vıvoz, u kterého se meziročně zvıšila vıroba o 11,8 procenta. Tuzemská spotřeba piva se ale loni také zvıšila, a to o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR loni vypilo 141 litrů, o šest velkıch piv meziročně více.

Letošní červen byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775. S průměrem 24,5 stupně Celsia byl o dva stupně teplejší než dosud rekordní červen 1811. V rámci celého roku byl letošní červen i třetím nejteplejším měsícem od začátku měření, teplejší byl už jen srpen 1807 a červenec 2006. Loňskı rok byl podle údajů z Klementina nejteplejší od začátku měření.