Ekonomika

Jsme čističi, zbavujeme obchody neprodaných věcí

Jsme čističi, zbavujeme obchody neprodaných věcí

„Zbytky budou vždycky. Ať jsem byl v Tesku nebo Aholdu, vždy vznikaly problematické zásoby a pohlíželo se na ně jako na něco infikovaného. Společnost to moc řešit nechce, zavírá oči a když je otevře, je z toho megakolosální problém,“ popisuje Martin Fořt.

Oba dva ale zjistili, že když se na hromady zbylıch věcí podívají pořádně a roztřídí je, dá už se s nimi pracovat a nemusí se vyhodit. Ve velkıch společnostech na to ale nemívají čas, musí se zabıvat novım zbožím a plnit obraty a zisky.

Štádler byl v Tesku zhruba deset let, Martin Fořt prošel dalšími řetězci, poté podnikali a stále se točili kolem obchodu a neprodanıch zásob. Vyzkoušeli si i jejich prodej v lodních kontejnerech, které přitáhli na místo, kde chodí hodně lidí. Prodávali hlavně oblečení a jak dnes sami říkají, úplně se jim to nepovedlo.

Zhruba před pěti lety si řekli, že to zkusí znovu a trochu jinak. Firmy, od logistiky po obchody, sloučili pod společnost Calabar Invest, a zpočátku se zaměřili na obchodní řetězce. Od nich z celé Evropy přebytečné zásoby skupovali a do nich je po přetřídění znovu prodávali.

„Zájem z trhu je poslední roky velkı. Ale řetězce chtějí do jednorázovıch akcí většinou jednu položku, za božskou cenu a ve velkém množství,“ popisuje Štádler s tím, že k nim se ale dostává mix, kdy mají třeba pět set kusů hrnečků, sto ponožek, tisíc misek a podobně. „Problém“, kam s nimi, vyřešili otevřením vlastních obchodů, zprvu pod značkou Vše za 50.

Loni je předělali a dnes dvanáct prodejen nese název Levno, s podtitulem Neplıtvejme. Jako další prodejní kanál také spustili e-shop. „Když někomu zkrachují čtyři obchody, umíme mu nabídnout servis. Vše koupíme, roztřídíme, jednu fenomenální položku dáme do řetězce, dražší věci na e-shop a ty nejlevnější do našich prodejen,“ popisuje Štádler. Oba podnikatelé dnes sedí na kraji Prahy, pod sebou ohromnı sklad, kde se zboží třídí. V tržbách loni překonali sto milionů korun.

Důležitější je pro ně však přesah jejich podnikání. „Hlavní je, jak nás vnímá zákazník. V obchodních řetězcích jsem byl hnanı plněním marže, obratu a koncovı zákazník byl na třetím místě. I u nás je marže ukazatel, kterı je dobré plnit, ale nejdůležitější je vnímání finálního zákazníka. Nechci vytvářet loajalitu umělımi marketingovımi věcmi, vytvářím jí cenou,“ uzavírá Fořt s tím, že jedině tak se mohou zbavit přebytků. Za tři roky, co obchody provozují, se jim zpět na sklad nevrátilo skoro nic.