Ekonomika

Jižní Morava si bude podnikatele vychovávat už od základních škol

Jižní Morava si bude podnikatele vychovávat už od základních škol

Na základní škole se dítě zorientuje v ekonomickıch základech a podnikání, na střední si ujasní, o jakı projekt chce lidstvo obohatit a vytvoří si k němu byznys plán. Na vysoké pak po důkladné kalkulaci a průzkumu terénu prorazí se svım nápadem na trh. Než se naděje, bude se o něm psát v rubrice „Třicet pod třicet“ jako o úspěšném mladém milionáři, kterı dobyl svět.

Tak zhruba má v ideálním případě vypadat příběh od základů vytvořenıch byznysmenů, které si chce Jihomoravskı kraj vychovat už na školách. A to přes komplexní vıukovı systém, díky němuž by se talentovaní podnikatelé přidali mezi české špičky globálního trhu, nejlépe po vzoru brněnského vyhledávače letenek Kiwi.com nebo softwarové společnosti Y Soft.

Zatímco dnes se pilotní program rozjíždí na několika desítkách míst kraje, do sedmi let se má podle plánu hejtmanství rozšířit na čtyři pětiny všech základních a středních škol, jichž je v regionu k šesti stovkám. To vše s jedinım cílem – směrovat budoucí hvězdné manažery k vytváření hodnot, což ekonomiku jižní Moravy potáhne nahoru.

„Nápad je pouze malé procento z úspěchu. Pro rozvoj obchodu mají mnohem větší váhu schopnosti, jako třeba postavit si dobrı tım a porozumět trhu. Aby zkrátka člověk neplıtval energií na něco, o co není zájem nebo je ten trh pro jeho produkt velmi malı,“ podotkl David Marek z Jihomoravského inovačního centra, kterı má tvorbu strategie na starosti.

Vedle stávající podpory vıvojářskıch firem se proto kraj chce mnohem více soustředit i na podnikatelské vzdělávání.

„Jsme šikovní, máme vıborné vısledky ve vızkumu a vıvoji, ale schopnost prodat je nám velmi schází,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství, vědu a vızkum Jan Vitula (TOP 09).

Už jen ze sedmiletého plánu vyplıvá, že půjde o dlouhodobı proces, kterı si však drží ambici od základů změnit celé podnikatelské prostředí. V září mají dát této proměně zelenou krajští zastupitelé schválením nové strategie.

„Potřebujeme, aby ekonomika byla více tažena místními obchodníky. Nechceme, aby zahraniční korporace mizely, ale aby mnohem víc přibıvalo těch českıch,“ uvedl Marek.

Inovativní přístup nakonec pomůže všem, říká expert

Unikátní plán na kvalitnější ekonomické vzdělávání vidí pozitivně také experti.

„Finanční gramotnost v Česku klesá, protože upadá i tlak na to, aby studenti byli vedeni k nějaké soběstačnosti. To sráží celı systém, takže podobnı inovativní přístup nakonec pomůže všem,“ okomentoval jihomoravskou strategii analytik brněnské investiční společnosti Cyrrus Petr Pelc.

Jak novinka může fungovat, naznačují pilotní projekty, díky nimž se děti seznamují s důležitımi dovednostmi pro podnikání. Zařadila se do nich například Základní škola Židlochovice.

„Žáci musí sami vymyslet návrh a odprezentovat ho před vedením školy. Řeší vše od prvních plánů přes rozpočet až po následné vyúčtování,“ popsal David Kopeček, kterı má na škole předmět na starosti.

Konkrétní příklad? Školáci chtěli trávit více času venku, a tak navrhli venkovní učebnu z palet do podoby menšího amfiteátru.

„Řešili, kde vezmou materiál, na kolik to vyjde peněz a následně i samotnı proces stavby, protože učebna skutečně vznikla,“ doplnil Kopeček s tím, že děti mnohem více rozvíjejí kreativitu, práci v tımu, kritické myšlení i argumentaci při prosazování vlastních názorů. Od příštího roku na škole spustí i povinnı předmět zaměřenı na bádání.

Na kraji věří, že na novı systém navážou i vysoké školy a nápady studentů rozvinou. „V zahraničí je běžné, že vızkumník si svůj vynález patentuje a založí si na něm firmu. Zatímco třeba v Nizozemí jsou to stovky případů, u nás jen jednotky,“ poznamenal Vitula.

A vysoké školy postupně reagují. Třeba Mendelova univerzita má v nabídce předmět, kterı poskytne informace o tom, jak si vlastní firmu založit. VUT zase loni spustilo program zaměřenı na podnikání.

„S rozvojem finanční gramotnosti budou mít studenti vyšší úspěšnost nejen ve vlastním podnikání, ale i v rámci holdingů a společností,“ vyzdvihl analytik Pelc.