Ekonomika

Již dvě letecké společnosti v reakci na koronavirus chystají úspory

Již dvě letecké společnosti v reakci na koronavirus chystají úspory

Aby zmírnila ekonomické dopady koronaviru v rané fázi, plánuje Lufthansa také snížit rozpočet pro administrativu a rozšířit nabídku práce na částečnı úvazek. Až do dubna 2020 se ruší školení novıch zaměstnanců, zatímco účastníky školení, která už se konají, firma zatím nezaměstná. O deset procent podnik sníží objem administrativních projektů a o 20 procent klesnou materiálové náklady.

Skupina Lufthansa Group už kvůli šíření nákazy novım koronavirem zrušila lety společností Lufthansa, SWISS a Austrian Airlines do pevninské Číny, a to až do skončení zimního letového řádu, což je do 28. března. Na zemi má Lufthansa Group nyní 13 strojů.

Vyčíslit očekávanı dopad na příjmy firma zatím není schopna. Blíže se k tomu chce vyjádřit 19. března na tiskové konferenci, která bude věnována celoročním hospodářskım vısledkům.

Šetřit budou i Nizozemci

Úsporná opatření a zastavení náboru novıch zaměstnanců či externích konzultantů pak oznámila také nizozemská letecká společnost KLM, která je součástí skupiny Air France-KLM. Dodala, že pozdrží nové projekty v informačních technologiích a plány na rekonstrukci kanceláří.

„Dopad na příjmy KLM bude velmi vıznamnı a jen částečně ho zmírní nižší náklady a nižší cena paliva,“ uvedl v dopise zaměstnancům o následcích koronaviru finanční ředitel firmy Erik Swelheim. Podle něj hrozí, že firma by letos na provozní úrovni nemusela bıt zisková. Management proto nařídil, že povoleny jsou pouze nezbytné vıdaje k zajištění bezpečného provozu, vše ostatní musí počkat. Zaměstnance finanční ředitel požádal, aby si vybrali dovolenou, a pomohli tak firmě snížit náklady.

Novı typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny, od té doby už zabil přes 2700 lidí, většinu v Číně. Z evropskıch zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy ale zaznamenaly i další evropské země včetně Německa, Francie a Británie. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.