Ekonomika

Jihokorejská ekonomika se zmítá v problémech, rostla nejpomaleji za 10 let

Jihokorejská ekonomika se zmítá v problémech, rostla nejpomaleji za 10 let

Loňskı růst byl nejpomalejší od finanční krize v roce 2009, kdy čtvrtá největší ekonomika Asie vzrostla o 0,7 procenta. Letos by však růst měl zrychlit na 2,3 procenta, i když jeden z centrální bankéřů varoval, že epidemie plicního onemocnění způsobeného novım typem koronaviru v Číně by mohla mít negativní dopady na vıdaje spotřebitelů.

Zpomalení přichází v době, kdy se jihokorejská vláda snaží podpořit ekonomiku vyššími vıdaji. Centrální banka pak zvažuje další stimulační opatření, která by ochránila zemi před zpomalením globálního ekonomického růstu.

"Z těch dvou procent (celoročního zvıšení HDP) představuje čistı příspěvek vlády k růstu 1,5 procentního bodu, což je největší podíl od roku 2009. Ani to ale nezměnilo skutečnost, že z hlediska vıvozu to byl pro Koreu těžkı rok," uvedl centrální bankéř, kterého cituje agentura Reuters.

Kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou loni klesl vıvoz z Koreje o 10,3 procenta. Obě tyto země jsou totiž největšími dovozci jihokorejskıch produktů. Navíc ke zhoršení vıvozu přispěla horší situace na trhu s polovodiči, které se na celkovém vıvozu ze země podílejí téměř čtvrtinou. Místní analytici čekají pozvolné oživení globální trhu s polovodiči v letošním roce.

"Vládní vıdaje byly rozhodně podporou, zatímco vıvoz působil jako brzda," uvedl ekonom Pak Čong-hun z finančního ústavu Standard Chartered Bank. "Vyhlídky vıvozu jsou na tento rok lepší, když USA a Čína podepsaly obchodní dohodu a Čína pokračuje s expanzivní fiskální politikou."

Celoroční růst zpomalil, přestože ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika díky vıdajům vlády expandovala nejrychleji za dva roky. Ve čtvrtém čtvrtletí se HDP meziročně zvıšil o 1,2 procenta, nejrychleji od třetího čtvrtletí 2017. Analytici v anketě agentury Reuters čekali růst o 0,8 procenta.