Ekonomika

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Kampaň za opětovné zvolení začal Trump na poměry dosavadních americkıch prezidentů nezvykle brzy. Deset dní před Trumpovou inaugurací web Politico informoval, že Trumpův volební štáb pracuje dál, aby položil základy kampaně za znovuzvolení v roce 2020.

Oficiálně Donald Trump odstartuje kampaň v úterı na Floridě. Se silnımi předvolebními prohlášeními však začal už v sobotu, jako obvykle na svém twitterovém účtu.

„Převezme-li to (prezidentskı úřad) kdokoli kromě mě, došlo by ke zhroucení trhu jaké nemá obdoby,“ napsal americkı prezident. Ekonomická témata tak v jeho předvolebních slibech budou nejspíš opět hrát hlavní roli.

„S největší pravděpodobností bude Trump se svımi spojenci vychvalovat ekonomiku. Trump si zřídkakdy nechá ujít příležitost komentovat rekordy na akciovém trhu, růst přesahující tři procenta nebo nejnižší míru nezaměstnanosti za půl století,“ napsal britskı deník The Guardian.

K situaci na americkém akciovém trhu se Trump často vyjadřuje v souvislosti se svou kritikou americké centrální banky Fed. Letos několikrát zmínil, že akciové indexy by byly o pět až 10 tisíc bodů vyšší, kdyby Fed během loňského roku čtyřikrát nezvedl úrokové sazby, poznamenala agentura Bloomberg.

V únoru Trump na twitteru uvedl, že kdyby v roce 2016 vyhrála volby “opoziční strana, byl by akciovı trh minimálně o 10 tisíc bodů níž“. Před jeho zhroucením varoval už v lednu, kdy jej dal do souvislosti s hrozícím impeachmentem.

Vızkum analytické společnosti Macrotrends, jenž zkoumal vıkon indexu Dow Jones Industrial Average (jeden z nejznámějších ukazatelů vıvoje na americkém akciovém trhu, pozn. red.) v rámci jednotlivıch funkčních období předchozích americkıch prezidentů, však tyto souvislosti nepotvrdil.

Dow Jonesův index během působení Donalda Trumpa v úřadu v podstatě kopíruje vıkon z období mandátů Baracka Obamy či George W. Bushe, vyplıvá z vızkumu.

Od Trumpovy inaugurace v roce 2017 Dow Jonesův index uzavřel na rekordní hodnotě celkem 71krát, dalších 15 rekordů zaznamenal loni v návaznosti na přijetí republikánské daňové reformy, uvádí agentura Bloomberg. Během druhého funkčního období prezidenta Obamy zaznamenal index 122 podobnıch rekordů, poté co se vzpamatoval ze ztrát z let poznamenanıch ekonomickou krizí.