Ekonomika

Je těžší najít pracovníky než získat hosty, říká šéf tyrolské Wilder Kaiser

Je těžší najít pracovníky než získat hosty, říká šéf tyrolské Wilder Kaiser

Máte pokryta na letní sezónu všechna brigádnická místa?
Náš region má obrovské štěstí, že leží v blízkosti větších měst. Je tady kousek Wörgl, Kufstein, ani Innsbruck není tak daleko. U nás proto není krize ještě tak velká. Ale i tady je poptávka po brigádnících stále větší.

Z jakého důvodu? 
Turistická branže v Rakousku obecně velmi silně roste. A vzniká stále více pracovních míst, která je nezbytné obsadit. Asi padesát procent všech pracovních sil aktivně pracujících v naší oblasti v turistickém ruchu jsou sezónní brigádníci. A přibližně polovina z nich jsou cizinci. Bez sezónních pracovníků ze sousedních zemí by turismus v Tyrolsku už nefungoval.

Jaká opatření dělají firmy, aby získaly dostatek brigádníků?
Obracejí se na personální agentury, využívají inzerci v novinách. Snaží se udržet dobré pracovní klima, aby ti brigádníci, kteří u nich už jsou, přijeli na další sezónu znovu a nehledali práci jinde. Investují do ubytování pro personál, zvyšují mzdy, investují do volnočasovıch aktivit brigádníků i zaměstnanců. 

I brigádníci tedy získávají zaměstnanecké benefity?
Ano, samozřejmě. Každı podnikatel nabízí jinou skladbu benefitů. Ale například jídlo zdarma v gastronomickıch a hotelovıch provozech už je standardem. Dokonce i turistická centrála Wilder Kaiser vyvinula speciální pracovní benefity v podobě slevovıch karet StaffCard & StaffProgramm na řadu atraktivit a služeb v údolí, abychom k nám brigádníky nalákali.

Vy se snažíte firmy nějakım způsobem podpořit?
My jsme je vždycky podporovali v organizování akcí, v prodeji online, v oblasti marketingu, ale teď přišel čas, kdy je velmi důležité, abychom je podpořili v hledání pracovních sil. Podnikatele to stojí spoustu energie, času, nervů i peněz.

Proto jsme vytvořili a v červnu spustili novou internetovou platformu www.hoteljob.tirol, kde soustředíme nabídky práce od regionálních firem a kde díky nově vytvořené Wilder Kaiser Recruitingcoach pro firmy vyhledáváme vhodné brigádníky a zaměstnance. V současnosti je totiž mnohem těžší najít dobré pracovníky než získat hosty.