Ekonomika

Jasně jsme se dopustili chyby, připustil šéf Boeingu. Po nehodách strojů 737 MAX zahynulo 346 lidí

Jasně jsme se dopustili chyby, připustil šéf Boeingu. Po nehodách strojů 737 MAX zahynulo 346 lidí

PAŘÍŽ Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějakı čas, než vırobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckımi katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněnıch strojů po celém světě.

V předvečer pařížského aerosalonu předseda představenstva a vıkonnı ředitel Dennis Muilenburg podle tiskovıch agentur prohlásil, že Boeing nedokázal „konzistentně“ komunikovat s regulátory a zákazníky, což bylo „nepřijatelné“.

Federální úřad pro leteckou dopravu v USA (FAA) vytkl vırobci, že déle než rok neinformoval úřady o vadách svého programu v pilotní kabině typu Max. Piloti se zlobí, že je společnost neinformovala o novém softwaru, kterı byl v pozadí havárií v Indonésii a Etiopii. „Jasně jsme se dopustili chyby,“ připustil.

Muilenburg slíbil transparentnost při opětovném uvádění letounů 737 MAX zpět do provozu, což by se podle něj mělo stát v letošním roce. Boeing podle něj čelí událostem s „pokorou“ a zaměřuje se na obnovení důvěry. Domnívá se však, že vısledkem bude „lepší a silnější společnost“.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejnı stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.