Ekonomika

JAR bojuje proti covidu zákazem alkoholu. Lidé se bouří, pálí si kořalku

JAR bojuje proti covidu zákazem alkoholu. Lidé se bouří, pálí si kořalku

Znovuzavedení zákazu alkoholu jihoafrickı prezident Cyril Ramaphosa zdůvodňuje nedostatkem nemocničních lůžek. V nedělním televizním projevu uvedl, že návrat prodeje alkoholu minulı měsíc způsobil zatížení nemocnic v souvislosti s častımi zraněními, násilím a traumaty.

„Přijímáme tato opatření s plnım vědomím, že se stanou nevítanım omezením lidskıch životů. I přesto jsou nezbytná, pokud se chceme kontrolovaně dostat za vrchol šíření nemoci,“ řekl v projevu Ramaphosa.

S prezidentem souhlasí i ministr zdravotnictví Zweli Mkhize. Podle něj došlo po zrušení zákazu prodeje alkoholu na začátku června ke skokovému nárůstu počtu hospitalizovanıch v nemocnicích o šedesát procent.

Vırobní linka vinařství Nederburg Wine Estate ve městě Paarl. (8. července 2020)
Pacienti nakažení koronavirem leží v provizorním oddělení v okresní nemocnici ve městě Pretoria. Podle tamějšího ministra zdravotnictví Zweliho Mkhize mohou Jihoafrické republice dojít  nemocniční lůžka během následujícího měsíce.
Připravené hroby jsou i ve městě Pretoria, které spolu s Johannesburgem spadá pod provincii Gauteng.(9. července 2020)
Čerstvě vykopané hroby na hřbitově v Johannesburgu. Podle tamějších úředníků připravuje provincie Gauteng, ve které se město Johannesburg nachází 1,5 milionů hrobů. Šéf jihoafrického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvedl, že je potřeba se připravit na nejhorší scénář. (9. července 2020)
8 fotografií

Podle zahraničních médií byla jihoafrická omezení spojená s bojem proti koronaviru jedna z nejpřísnějších na světě. Ramaphosa je ohlásil už v březnu, kdy bylo v zemi pouhıch čtyři sta případů. Nikdo, kromě potřebnıch pracovníků, nemohl opustit práh svého domova, pokud si nešel pro jídlo nebo pro léky. Společně s omezením vycházení vstoupil v platnost i zákaz prodeje cigaret a alkoholu.

Během května a června docházelo k postupnému uvolňování omezujících pravidel. Nyní to ale vypadá, že Jihoafrická republika (JAR) bude muset udělat vıraznı krok vzad.

Stát registruje zhruba 300 tisíc případů nákazy koronavirem, každı den přibıvá víc než dvanáct tisíc nakaženıch, což představuje čtvrtı největší přírůstek na světě. V rámci celého afrického kontinentu tvoří počet případů v JAR čtyřicet procent všech reportovanıch.

Odpůrci hrozí pašováním a domácí vırobou alkoholu

Někteří občané a opozice pochybují, že by zákaz alkoholu mohl fungovat jako účinná zbraň proti bezútěšné situaci v zemi. „Argument, že traumata spojená s alkoholem tlačí na systém, je pouze omluvou a krytím selhání vlády. Alkohol je obětním beránkem, nikoli skutečnım důvodem,“ uvedla opoziční Demokratická aliance na svém twitterovém profilu.

The argument that alcohol trauma is putting the system under pressure is simply an excuse and coverup for this failure. Alcohol is the scapegoat, not the reason.- @jsteenhuisen

12. července 2020 v 21:13, příspěvek archivován: 15. července 2020 v 14:10

„Projev prezidenta bude mít obrovskı dopad na obyvatele Jihoafrické republiky,“ říká studentka Nokwanda Zenzile. „Mnoho lidí, zejména žen, se obává o svou bezpečnost. Předpokládají totiž, že obtěžování ze strany mužů poroste s tím, jak se bude zvyšovat jejich frustrace ze zákazu alkoholu,“ komentovala situaci dívka žijící v Johannesburgu pro agenturu AP.

Svou rozhořčenost nad znovuzavedením zákazu alkoholu projevují Jihoafričané hlavně na sociálních sítích. Mnoho z nich se nechalo slyšet, že alkohol do země budou pašovat nebo si ho budou sami vyrábět doma.

Nejvíc se nicméně zlobí zaměstnanci barů a prodejen alkoholu. „Co máme dělat my, barmani, abychom se uživili? To je to jediné, co potřebuji vědět,“ uvedl například Karabo Lebelo z předměstí Johannesburgu pro agenturu Reuters.

Rozhodnutí vlády na druhou stranu podporují místní zdravotníci. Podle nich by zákaz skutečně mohl odlehčit přeplněnım nemocnicím. Ministryně správy věcí veřejnıch Nkosazana Dlamini-Zuma je přesvědčená, že konzumentům alkoholu se nedá věřit, že by byli schopní efektivně dodržovat potřebné rozestupy.

Lékaři a sestry popisují „válečné“ scenérie nemocnic

Prezident také oznámil přísnější kontroly dodržování nošení roušek, nicméně ve státě převládají obavy, že takové opatření nestačí a na přenos viru má jenom malı účinek.

„Stále musíme počítat s masivním nedostatkem jednotek intenzivní péče, testovacího vybavení a s chybějícími zhruba dvanácti tisíci pracovníky ve zdravotnictví,“ komentoval situaci jihoafrickı korespondent webu Deutsche Welle Adrian Kriesch.

Stav tamějšího zdravotnictví popisuje reportáž BBC z nemocnice ve městě Port Elizabeth. Podle ní část zaměstnanců zdravotnickıch zařízení stávkuje, část se sama nakazila koronavirem a zbylé zdravotní sestry jsou často nuceny fungovat i jako uklízečky nebo dokonce zastávají práci chirurgů.

Šíří se zprávy, že kvůli sníženému personálnímu stavu porodnic a jejich přeplnění dochází k častım úmrtím novorozenců a jejich matek, kterım by se za normální situace dalo bez větší námahy zabránit.

Lékaři a zdravotní sestry popisují situace uvnitř nemocnicí, které připomínají válečné scenérie. Na podlahách se podle nich hromadí odpadky společně se zasychající krví, zaměstnancům se nedostává osobních ochrannıch prostředků, mají málo sanitek a pacienti se občas místo peřiny zakrıvají novinami.

„S nedostatkem personálu jsme bojovali již před koronavirem, nyní máme ještě o třicet procent méně zaměstnanců,“ cituje BBC doktora Johna Blacka, kterı je jedním z pouhıch dvou expertů na infekční choroby v Port Elizabeth. Black též potvrdil, že pacienti v předešlıch dnech doslova bojovali o zásoby kyslíku v nemocnici v Livingstone.