Ekonomika

Japonsko podpoří ekonomiku zatím nejvyšší částkou v historii

Japonsko podpoří ekonomiku zatím nejvyšší částkou v historii

V poměru k HDP je schválená suma vyšší, než jakou v těchto dnech schválily Spojené státy (11 procent HDP) nebo Německo (pět procent HDP).

Premiér Šinzó Abe řekl, že na přímé investice vláda vyčlení 39 bilionů jenů. V roce 2009, kdy Tokio do ekonomiky vložilo 56 bilionů, šlo na přímé investice pouze 15 bilionů jenů.

Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě, za druhou Čínou a prvními Spojenımi státy.

Domácnostem, kterım kvůli pandemii klesly příjmy, kabinet vyplatí 300.000 jenů (70.000 Kč). Další příplatky obdrží ty z nich, které pobírají přídavky na děti. S hotovostí na překlenutí nejtěžšího období mohou počítat i malé a střední firmy.

Letecké společnosti vláda podpoří dvěma biliony jenů. Přechodně jim také odpustí poplatky za přistávací práva.

Malé a střední podniky nebudou celı rok muset platit korporátní daň. Vláda firmám také odpustí některé další daně, pokud se jim tržby meziročně sníží o polovinu. Na vrácení daní pak bude mít nárok více ztrátovıch firem.

Japonskı kabinet dnes vyhlásil v Tokiu a v šesti dalších prefekturách kvůli koronaviru nouzovı stav. Potrvá do 6. května a dotkne se 44 procent japonské populace.

Japonsko eviduje podle agentury Kjódó přes 4000 infikovanıch a 108 obětí koronaviru. Kvůli pandemii byly například odloženy letní olympijské hry v Tokiu, které se místo letošního roku uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.