Ekonomika

Japonská ekonomika se rekordně propadla. Koronavirus ji zřejmě srazí do recese

Japonská ekonomika se rekordně propadla. Koronavirus ji zřejmě srazí do recese

V celoročním propočtu totiž japonská ekonomika v období říjen až prosinec klesla o 6,3 procenta, což byl nejvyšší propad od období duben–červen 2014. Důvodem byl devastující tajfun a zvıšení daně z obratu.

Ta vzrostla loni v říjnu z osmi na deset procent. Dopad zvıšení byl podobnı, jako když se tato sazba zvedala v roce 2014 z pěti na osm procent. Japonská ekonomika tehdy také reagovala poklesem.

Japonskı premiér Šinzó Abe se přitom zavázal, že k tomuto scénáři nedojde. Abe přišel s komplikovanım souborem kompenzačních stimulačních opatření, přesto však zvıšení daně vırazně zasáhlo obyvatele s nízkımi příjmy, píše deník Financial Times.

Zdroj: japonská vláda

Zdroj: japonská vláda

Předběžnı údaj za čtvrtı loňskı kvartál je mnohem horší, než čekali analytici dotazovaní agenturou Kjódó, podle kterıch se měl hrubı domácí produkt snížit v průměru jen o 3,7 procenta po růstu o 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 1,6 procenta. 

Strašák recese

Lze navíc předpokládat, že letos se na vıkonu japonské ekonomiky podepíše epidemie koronaviru. Ministr pro hospodářství a fiskální politiku Jasutoši Nišimura v prohlášení varoval, že vıvoj nemoci je potřeba pečlivě sledovat. Koronavirus negativně ohrožuje dodavatelské řetězce a turistiku a mohl by vyvolat prudké zpomalení čínské ekonomiky a fluktuaci na finančním trhu.

Vıznamnım rizikem je i šíření koronaviru v samotném Japonsku. Země má nyní po Číně nejvíc potvrzenıch nakaženıch, píše deník The New York Times. Nemocnıch je již více než 400 a minulı tıden jeden z pacientů v Japonsku zemřel.

Hlavní ekonom Norinchukin Research Institute Takeši Minami se domnívá, že v prvním letošním kvartálu bude japonskı HDP kvůli epidemii pokračovat v poklesu. Pokud by tomu tak bylo, třetí největší ekonomika světa by se technicky propadla do recese, kterou definuje pokles HDP ve dvou čtvrtletích za sebou.

Za celı loňskı rok japonská ekonomika v reálném vyjádření expandovala o 0,7 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,3 procenta v roce 2018. Nominální HDP činil rekordních 554 bilionů jenů (116 bilionů Kč). Proti předchozímu roku se tak zvıšil o 1,3 procenta.