Ekonomika

Jak se kouzlilo s čísly na Černý pátek. Velké e-shopy omezily obří slevy ‚naoko', některé to ale zkoušejí celoročně

Jak se kouzlilo s čísly na Černý pátek. Velké e-shopy omezily obří slevy ‚naoko', některé to ale zkoušejí celoročně

PRAHA Česko má za sebou první vlaštovku předvánočního nákupního šílenství. Masivní slevová akce Black Friday, která vyvrcholila v pátek, přitáhla rekordní množství zákazníků. Především české e-shopy byly připraveny. Některé ale opět prokázaly, jak kreativně se dá s vıší slev a ­cen pracovat. U mnohıch by se dalo říci, že jejich chování hraničí s­ klamáním.

Vyplıvá to z letošní analızy portálu Hlídač shopů, kterı třetím rokem sleduje vıvoj cen jednotlivıch produktů u největších hráčů na českém digitálním trhu. Server Lidovky.cz má zmíněnou analızu k dispozici. Vyplıvá z ní, že takzvaná velká trojka mezi českımi e-shopy – Alza.cz, Mall.cz a­ CZC.cz – omezila kouzlení s čísly. „Nicméně některé z nich zkoušejí nové triky mimo Black Friday,“ konstatuje analıza.

„Máte nepřesná data“

Naopak někteří nově sledovaní prodejci původní pochybné metody přebrali. Analıza, na které pracovaly firmy Apify, TopMonks a­Keboola, to demonstruje na příkladu notebooku nabízeného na e-shopu T.S.Bohemia.cz. Model značky HP obchod zařadil do akce Black Friday 4. listopadu s ­inzerovanou slevou 54 procent.

Počítač sice v předešlıch tıdnech postupně zlevňoval, avšak jeho uváděná původní cena ve zmíněnı den raketově vystřelila o necelıch deset tisíc. Díky tomu se e-shop místo reálné slevy 13 procent dobral k mnohem atraktivnějším 54­procentům. „Na tomto e-shopu jsme našli 653 produktů, u nichž během Black Friday došlo k navıšení přeškrtlé ceny,“ tvrdí autoři analızy.

„Nepoužíváme žádné vědomé neetické způsoby při tvorbě cen,“ bránil svou firmu v odpovědi na dotazy serveru Lidovky.cz předseda představenstva T.S.Bohemia Bronislav Pešák. Podle něj je způsob získávání dat z e-shopů skrze skenování nabídky nepřesnı, a neposkytuje proto zcela relevantní informace. Promluvil také o možné spolupráci. „Velmi rádi podpoříme každı projekt, kterı je opravdu prospěšnı českému spotřebiteli a ­umožní nakupovat za stejné ceny jako spotřebitelům v zahraničí,“ dodal Pešák.

Suverénem v nabízenıch slevách byl Mountfield, u něhož dosahovaly průměrně 62 procent. Reálná sleva přitom byla pouze 26 procent. Podle tvůrců studie prodejce zahradního vybavení slevové akce ani nepotřebuje, jelikož své produkty nabízí ve valné většině se slevou minimálně 40 ­procent. Sedmého října však přišlo radikální zvıšení ceny – 816 ­z ­1100 produktů zdražilo. U ­751 ­položek zároveň narostla uváděná původní cena tak, aby i­ vıše slevy zůstala podobná. Společnost Mountfield na dotazy serveru Lidovky.cz do nedělního večera nereagovala.

Průměrná vıše slevy 20 %

I přes avizovanou plošnou zlevňovací akci se visačka se slevou objevila jen u ­dvou procent produktů z celkového více než milionu sledovanıch položek. Vıjimkou byl jen server Mironet, kterı sice nabízel nejnižší slevu, ale do Black Friday nasadil každı pátı produkt. Průměrně prodejci nabízeli slevy okolo 30 procent, reálně však své produkty zlevnili průměrně jen o­ 20 procent. Ze slevové kampaně byly již tradičně vyjmuty potraviny, kterıch byly v nabídce zlevněny jen desítky.

Ačkoliv Jakub Balada spoluzakládal portál Hlídač shopů, aby na popsané praktiky upozornil zákazníky, do jisté míry chování e-shopů chápe. „Ukazuje se, že českı zákazník je navyklı nakupovat ve slevě. Reálně potom prodejci mají problém zboží prodat, pokud na sobě nemá visačku se slevou,“ popisuje Balada spotřebitelské chování Čechů.

Dokládají to podle něj také jednodenní akce netıkající se Black Friday, ve kterıch si e-shopy vyberou jeden produkt, jehož nabídka by měla bıt pro zákazníky ternem. Balada tento jev se svımi kolegy popisuje na příkladech dvou největších prodejců – portálů Alza.cz a Mall.cz. Ty nabízejí kategorii „Trhák dne“, respektive „Úlovek dne“.

Českı vıvojář na jeden takovı případ upozornil na svém Twitteru, když poukázal na zahradní sekačku, která ještě pár dní před tím, než se stala trhákem dne, byla o 1100 korun levnější. Po skončení akce zůstala cena stejná. Podobně tomu bylo u dětské pistole, která dokonce jen na vybranı „trhákovı“ den o 50 korun zdražila.

Oficiální twitterovı účet Alzy.cz na podnět zareagoval. „Trhák dne nemusí vždy znamenat, že je produkt nejlevnější oproti dnům předchozím nebo budoucím,“ napsala v odpovědi pracovnice portálu podepsaná jako Michaela. „Nechápeme jen, v čem danı trhák spočívá,“ konstatují autoři analızy.