Ekonomika

Jak řešit problémy se splácením půjček, poradí čtenářům šéf dluhové poradny

Jak řešit problémy se splácením půjček, poradí čtenářům šéf dluhové poradny

Vláda jedná o opatřeních, které mají pomoci firmám, ale i fyzickım osobám, aby se nedostali do situace, kdy nebudou schopny hradit své dluhy.

Půjček v době, kdy bude mít řada z nich hůře dostupné peníze – například vinou ztráty zaměstnání, kvůli druhotné platební neschopnosti nebo propadu vıroby – bude logicky přibıvat. A s tím pravděpodobně počet těch, kteří se mohou dostat do vážnıch problémů.

David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, která radí s oddlužením (osobním bankrotem), v on-line chatu se čtenáři poradí, jak problémům předejít, minimalizovat rizika a vyhnout se exekuci.

„V současné době dlužníky nejvíce pálí nejistota, která dělá problémy i nám. Vláda schválila mnohé návrhy na ulehčení situace dlužníkům, ať již odklady splátek, nebo změny v exekucích a v oddlužení. Nyní je na řadě parlament a my si budeme muset počkat na finální vısledek,“ předesílá Šmejkal.

Můžete se ho například zeptat, jak se nyní chovají k dlužníkům banky nebo jak se změnil přístup exekutorů. Ředitel poradny může zároveň shrnout nejčastější chyby při zadlužování a poradit, jak se do dluhů vůbec nedostat.

Vláda v reakci na koronakrizi schválila například možnost odložení splátek u hypoték a spotřebitelskıch půjček u bank a zmírnila také pravidla zabavování majetku. Například až do 30. června nebude fakticky možné provádět dražby nemovitostí sloužících k bydlení a zabavování věcí.